Reklam Alanı - 1

Fakülte-Kurum İş Birliği Kapsamındaki Öğretmenlik Uygulaması 23.09.2020

Başlatan Hanefi32, 23 Eylül 2020, 13:33:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hanefi32

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 'Fakülte-Kurum İş Birliği Kapsamındaki Öğretmenlik Uygulaması' Konulu Yazı Gönderdi.

Yazının pdf halini indirmek için TIKLAYINIZ.

a) Uygulama Öğrencilerinin Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Öğretim Kurumlarında
Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönerge.
b) Yükseköğretim Kurulunun Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına ilişkin Usul
ve Esasları.
c) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma
Esasları.
ç) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 04.01.2019 tarih ve 254602 sayılı
yazısı.
d) Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 15.08.2018 tarih ve 75850160-199-E.14705732 sayılı
yazısı.
e) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 19.11.2018 tarih ve 22137643
sayılı yazısı.
f) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 13.09.2018 tarih ve 16274278
sayılı yazısı.
g) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 07.12.2018 tarih ve 23603631
sayılı yazısı.
ğ) Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 03.07.2020 tarih ve 8948074 sayılı Genelgesi.
h) Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 15.08.2020 tarih ve 10700187 sayılı yazısı.
     Öğretmen yetiştiren fakültelerin son sınıfında okuyan ya da formasyon alan öğrencilerin
"Öğretmenlik Uygulaması Dersleri" Uygulama Öğrencilerinin Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı
Kurumlarda Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin ilgi (a) Yönerge, ilgi (b) Esaslar ve ilgi
(c) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarında
belirtilen alanlarda, il millî eğitim müdürlüklerinin uhdesinde gerçekleştirilmektedir.
Bakanlığımıza bağlı kurumlarda öğretmenlik uygulaması dersleri ilgi (ğ) Genelgede ve ilgi (h)
yazıda Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumlarında birinci dönemin "21 Eylül
2020-22 Ocak 2021" tarihleri arasında gerçekleştirileceği, Birinci dönem ara tatilinin, 16-20 Kasım
2020 tarihleri arasında yapılacağı belirtilmiştir. Buna bağlı olarak da Uygulama Öğrencisi
Değerlendirme Sisteminde 16-20 Kasım 2020 tarihleri arasında öğretmenlik uygulaması dersi
gerçekleştirilmeyeceğinden "sistemde" uygulamanın yapılmadığı belirtilecektir.
    Bu kapsamda öğretmenlik uygulaması derslerinin etkili bir şekilde yürütülmesi için;
Uygulama öğrencilerinin ilgi (c) Esaslar göz önünde bulundurularak "İlgili branşlardaki"
öğretmenlerin yanında uygulamaya katılımlarının sağlanması,
İl millî eğitim uygulama koordinatörünce pedagojik formasyon öğrencilerinin (diploma/geçici
mezuniyet belgesi) bilgilerinin doğruluğu teyit edildikten sonra Valilik olurunun alınması,
İlgi (d) yazı doğrultusunda, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda öğretmenlik
uygulamasına katılacak formasyon öğrencileri bilgilerinin üniversiteler tarafından YÖKSİS veri
tabanına işlenmesi,
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda öğretmenlik uygulaması derslerinin
gerçekleştirilmesinde ilgi (ç) çalışma takviminin göz önünde bulundurulması,
İlgi (e) yazıda Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında imzalanan
Uygulama Öğrencilerinin Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim ve Öğretim Kurumlarında
Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Koordinasyon ve İş Birliği Protokolüne ve 2023
Eğitim Vizyonuna göre Öğretmenlik Uygulaması Derslerinin etkili bir şekilde yürütülmesi,
İlgi (f) yazıda il millî eğitim uygulama koordinatörü, kurum uygulama koordinatörü ve
uygulama öğretmenlerinin görev ve sorumlulukları çerçevesinde iş ve işlemleri eksiksiz olarak
yerine getirmeleri,
İlgi (g) yazıda Öğretmenlik Uygulaması Dersinin Gerçekleşme Düzeyini Değerlendirme Durum
Raporunun (Dönem sonlarında) fakülte ve il millî eğitim uygulama koordinatörü tarafından
imzalanarak gönderilmesi,
gerektiği belirtilmiştir.
COVID-19 salgını nedeniyle; mahallinde öğretmenlik uygulaması danışmanlığı eğitimlerinin
gerçekleştirilememesinden ve il içi ile iller arası öğretmen hareketliliğinden dolayı "Uygulamada
görev alacak öğretmenler için öğretmenlik uygulaması danışmanlığı eğitimini almış ve MEBBİS'e
işlenmiş olması" kontrolü, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının Güz Dönemine mahsus olmak üzere
kaldırılmıştır.
Bununla birlikte Öğretmen Yetiştiren Fakültelerin COVID-19 salgını koruma tedbirleri
kapsamında uzaktan öğretime geçmesinden dolayı Öğretmenlik Uygulaması ve Alan Çalışması
Derslerinin Uygulama Öğrencisi Değerlendirme Sistemi üzerinde gerçekleştirilirken uygulamada
görev alanların; ilgi (a) Yönerge ve ilgi (b) Usul ve Esaslara göre ilgi (f) yazıda belirtilen
sorumluluklar çerçevesinde iş ve işlemlerini zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirmeleri
hususunda,
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Doç. Dr. Adnan BOYACI
Bakan a.
Genel Müdür

YASAL UYARI

Sitemizde yayınlanan içeriklerin büyük bir kısmı sitemize ait yada içerik sahiplerinin izinleri alınmış veya kaynak gösterilerek yayınlan içeriklerdir. Telif Hakları Yasasına uymadığını düşündüğünüz içerikleri bildirmeniz halinde incelenip 7 gün içinde silinecektir. Sitemizin içeriklerinin de izinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

2012 @ Tüm Hakları Saklıdır.