Eğitim ve Bilişim Forumu

Haberler:Soralım-Öğrenelim Sitemiz Yayına Başlamıştır. Üye Olup Sorularınızı Sorabilirsiniz. Soralım Öğrenelim Sitemizi Ziyaret Etmek İçin TIKLAYINIZ.

Konu Bilgileri Kısayollar
Konu Başlığı Okullarda Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Görüntüleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Görüntülenme 279
Önceki Önceki Konu

Gönderen Konu: Okullarda Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları  (Okunma sayısı 279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KişiselWebSite

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 45
  • Teşekkür Puanı : +0/-0
    • E-Posta
Okullarda Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları
« : 13 Temmuz 2018, 23:43:00 »

Okullarda Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları


 Bugünün dünyasında teknolojinin gelişmesiyle birçok dalda gelişmeler olmuştur.Bunlardan biri de robotik kodlamadır.Robotik kodlamanın en çok başarı sağladığı alanlardan birisi de okullardır.Birçok öğrenci hem yaratıcılık hem de üretilebilirlik açısından önemli noktalara gelmiştir.Robotik kodlama her  öğrencinin içinde soyut olan bir düşünceyi somut hale getirmek bağlamında kullanılan bir kodlama türüdür.Robotik kodlama sayesinde yazılan kodlarla birlikte robotun hareketlerini görebilir.Ve yapacağı çalışmaları bunun doğrultusunda geliştirebilir.Peki robotik kodlama neden bu kadar önemlidir?

Öğrenciler robotik kodlamayla birçok farklı öğrenme yolunu da öğrenmiş olur.Bilemedikleri ve içinde barındırdığı tutkuları bu kodlama sayesinde açığa kavuşturur.Ve bu alanda geleceğin mimarları ve mühendisleri olurlar.Robotik kodlamanın okullardaki öğrencilere başka hangi konuda avantajlar sağlar.Bunlara değinelim.Problem Çözme Başarısı Sağlar.

Teknolojinin gelişmesi çerçevesinde öğrenciler robotik kodlama sayesinde yaratıcılıklarını ve problem çözme becerilerini de geliştirebilmektedir.Öğrenciler öğrendikleri kodlamalarla birlikte robotun davranışlarına göre komut sisteminde değişiklik yapabilir.Ve böylece robotun hangi komutla ne hareket yapacağını da önceden öğrenmiş olur.

 Aşamalı Eğitim Verilir

Öğrenciler robotik kodlama yaparken herşeyi aşama aşama öğrenir.Kullandıkları robotik kodlama programı sayesinde herşeyi gerçekçi bir şekilde görür.Ve bunun ölçüsünde çalışmalarını hızlandırır.Aldıkları bu aşamalı eğitim robotik kodlama eğitiminde dersin daha akıcı ve zevkli olmasını sağlar.  
Robotik kodlama her yaşta öğrenciye hitap ederek öğretilir.Bu aşamalar anasınıfından başlar,ilköğretim,lise,üniversite eğitimlerinin sonuna doğru devam eder.Tabi üniversite eğitimlerinin daha sonrası da bulunmaktadır.Örmeğin anasınıfındaki bir öğrenciye kodlama öğretilirken  ilk olarak robotik kodlama modeli tanıtılır.Yani ilk eğitimde robotik kodlama eğitimi verilmez.Çünkü öğrenciler daha ilk dersten bu eğitimden sıkılabilir.Bunun için herşeyi öğrenciye yavaş yavaş aşılamak gerekir.Öğrenciler her ders sonunda robotik kodlamadan daha zevk alarak diğer derslerin gelmesini sabırsızlıkla bekler.Öğrenciler öğrendikleri kodlamalar yoluyla robotun hareketlerini kontrol eder.Düşünce dünyasının gelişmesini arttırır.Ve ortaya somut bir nesnenin hareketliliğini ortaya koyar.

Rekabeti arttırır

Ayrıca sınıf içersinde robotik kodlama yapılırken öğrenciler arasında yarışmalar düzenleyip  dersi daha güzel bir hale getirebilirsiniz.Böylece öğrenciler birbirleriyle yarışma sürecine girer.Öğrenciler yarışma sürecinde robotik kodlama eğitimi sayesinde derslere daha konsantre olur ve bu alanda başarı sağlar. Robotik kodlama eğitimi sadece sınıflarla sınırlı kalmamıştır.Birçok robotik kodlama eğitimi veren birçok  firma çeşitli yarışmalar düzenlemiş.Ve birinci olan öğrenciye hediyeler vermiştir.Peki bu nasıl bir etki sağlar?Birincisi öğrenciler bu yarışmalar sayesinde diğer öğrencilerle birlikte bir iletişim ağı kurabilirler.İkincisi oluşturdukları projeler sayesinde bir rekabet ortamı yaratarak yepyeni bir kodlama türünün oluşmasını sağlayabilirler.Derslere katılım düzeyini arttırır.

Öğrenciler somut hale getirdikleri projeler sayesinde yeni bir teknolojik eserin mucidi haline gelebilirler.Robotik kodlamanın bu özelliği sayesinde öğrencilerin derse katılım düzeyi de artacaktır.Çünkü öğrendikleri bu kodlamalar artık diğer fen bilimleri dersinde de aktif olmalarını sağlayacak.Böylece öğrencilerin daha zevkli bir şekilde dersi dinlemelerini sağlayacaktır.

 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2018, 17:25:29 Gönderen: KişiselWebSite »


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

 

Okullarda 3D Yazıcı Sınıfları Açılmasının Faydaları

Başlatan KişiselWebSite

Yanıt: 0
Gösterim: 343
Son İleti 02 Ağustos 2018, 15:39:17
Gönderen: KişiselWebSite