Eğitim ve Bilişim Forumu

Haberler:Konu Bilgileri Kısayollar
Konu Başlığı Okullarda Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Görüntüleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Görüntülenme 48
Önceki Önceki Konu

Gönderen Konu: Okullarda Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları  (Okunma sayısı 48 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KişiselWebSite

Okullarda Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları
« : 13 Temmuz 2018, 23:43:00 »
Okullarda Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları

Bugünün dünyasında teknolojinin gelişmesiyle birçok dalda gelişmeler olmuştur.Bunlardan biri de robotik kodlamadır.Robotik kodlamanın en çok başarı sağladığı alanlardan birisi de okullardır.Birçok öğrenci hem yaratıcılık hem de üretilebilirlik açısından önemli noktalara gelmiştir.Robotik kodlama her  öğrencinin içinde soyut olan bir düşünceyi somut hale getirmek bağlamında kullanılan bir kodlama türüdür.Robotik kodlama sayesinde yazılan kodlarla birlikte robotun hareketlerini görebilir.Ve yapacağı çalışmaları bunun doğrultusunda geliştirebilir.Peki robotik kodlama neden bu kadar önemlidir?

Öğrenciler robotik kodlamayla birçok farklı öğrenme yolunu da öğrenmiş olur.Bilemedikleri ve içinde barındırdığı tutkuları bu kodlama sayesinde açığa kavuşturur.Ve bu alanda geleceğin mimarları ve mühendisleri olurlar.

Okullarda Robotik Kodlamanın Faydaları

Problem Çözme Başarısı Sağlar.


Teknolojinin gelişmesi çerçevesinde öğrenciler robotik kodlama sayesinde yaratıcılıklarını ve problem çözme becerilerini de geliştirebilmektedir.Öğrenciler öğrendikleri kodlamalarla birlikte robotun davranışlarına göre komut sisteminde değişiklik yapabilir.Ve böylece robotun hangi komutla ne hareket yapacağını da önceden öğrenmiş olur.

 Aşamalı Eğitim Verilir


Öğrenciler robotik kodlama yaparken herşeyi aşama aşama öğrenir.Kullandıkları robotik kodlama programı sayesinde herşeyi gerçekçi bir şekilde görür.Ve bunun ölçüsünde çalışmalarını hızlandırır.Aldıkları bu aşamalı eğitim robotik kodlama eğitiminde dersin daha akıcı ve zevkli olmasını sağlar.  
Robotik kodlama her yaşta öğrenciye hitap ederek öğretilir.Bu aşamalar anasınıfından başlar,ilköğretim,lise,üniversite eğitimlerinin sonuna doğru devam eder.Tabi üniversite eğitimlerinin daha sonrası da bulunmaktadır.Örmeğin anasınıfındaki bir öğrenciye kodlama öğretilirken  robotik konsepti tanıtılır.Ve bu konsept sayesinde öğrenciler robotun hareketlerini görür.Ve kendi düşünce dünyasında bunları keşfeder,düşünce dünyasını bunu baz alarak geliştirir.Böylece dersler daha zevkli bir hal alır.

Rekabeti arttırır

Ayrıca sınıf içersinde robotik kodlama yapılırken öğrenciler arasında yarışmalar düzenleyip  dersi daha güzel bir hale getirebilirsiniz.Böylece öğrenciler birbirleriyle yarışma sürecine girer.Öğrenciler yarışma sürecinde robotik kodlama eğitimi sayesinde derslere daha konsantre olur ve bu alanda başarı sağlar.

Robotik kodlama yapımı tabiki sadece okullardaki sınıflarla ilgili diil.Birçok firma robotik kodlama eğitim merkezi açmış.Ve gelen kişileri bu alanda eğitmeye başlamıştır.Açılan bu eğitim merkezleri sayesinde yeni arkadaşlıklar meydana gelmiş.Bu sayede gelen öğrenciler birbirleri arasında iletişimi de kurmuşlardır.Dersler mükemmel bir hal almıştır. Robotik kodlama eğitimleri, öğrencilerin liderlik becerilerini geliştirmesine, başkalarıyla işbirliği içinde çalışmaya, sosyal alanda becerilerini ve deneyimlerini geliştirmeyi sağlamaktadır.Ayrıca yaptıkları işbirlikleri ilerki günlerde rekabete dönüşür böylece derslerden daha çok zevk alabilirler.


Derslere katılım düzeyini arttırır.


Öğrenciler somut bir şey yaratma ve bunu yapmak için programladıkları eylemleri gerçekleştirme fırsatına sahip olurlar.Öğrenciler bu alandaki becerilerini birleştirerek teknolojik alanda önemli gelişmelerde sağlayabilirler.Çünkü her öğrencinin dünyasında bir yaratıcı düşünce vardır.Bu  sayesinde bunları gerçekleştirebilir. Öğrencilere, iyi olduklarını düşündükleri etkileşimli bir şeyler oluşturma fırsatı verildiğinde, katılım düzeyleri artar ve daha fazla bilgi edinirler.
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2018, 23:47:01 Gönderen: KişiselWebSite »