Eğitim ve Bilişim Forumu

Haberler:


Yeni Eğitim-Öğretim Yılında Başarılar Dileriz!
Konu Bilgileri Kısayollar
Konu Başlığı Catia Video Eğitim Dersleri [7 Ders]
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Görüntüleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Görüntülenme 2375
Önceki Önceki Konu

Gönderen Konu: Catia Video Eğitim Dersleri [7 Ders]  (Okunma sayısı 2375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Admin

  • Administrator
  • Süper Üye
  • *****
  • İleti: 18673
  • Teşekkür Puanı : +1/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Habib OCAK ile Bilişim Dünyasına Giriş Yapın.
    • E-Posta
Catia Video Eğitim Dersleri [7 Ders]
« : 05 Mayıs 2014, 10:47:05 »
Catia Nedir?

Catia (Computer Aided Three-Dimensional Interactive Application) , CAD (Computer Aided Design) – CAM (Computer Aided Manufacturing)  ve CAE (Computer Aided Engineering) ihtiyaçlarının tamamını tek başına karşılayabilen;  29 Ekim 2002′de Paris’te (Fransa) IBM ve Dassault Systems işbirliğiyle geliştirilmiş kapsamlı bir PLM - Product Lifecycle Management (Ürün Yaşam Çevrimi) yazılımıdır. Türkiye’deki otomotiv ana sanayisinin neredeyse tamamı tarafından ürün tasarım, üretim ve geliştirme aşamalarının tamamında kullanılmaktadır.

Catia bünyesinde modül mantığıyla şu konularda çalışılabilir:

Mekanik Tasarım
Yüzey Tasarımları
Analiz ve Simülasyon
Üretim (CNC, Kaynak, Kompozit Malzeme vb.)
Takım donanım ve sistem mühendisliği
Catia tam parametrik bir programdır. Her şeyi birbirine formüllerle bağlayarak modüller arası çalışmayı kolaylaştırdığı gibi tasarımlarınızda kullandığınız değerleri ve verilerinizi otomatize edebilir, kendi formüllerinizle Catia’da çalışabilirsiniz. Tam parametrik olması sayesinde; elektronikten yapı elemanlarına ve makine teknolojilerine varıncayadek bir çok endüstri koluna bir arada hitap edebilen hibrit bir arayüze sahiptir.

Catia, üretilecek olan ürünler daha üretilmeden her yönüyle sanal ortamda gerçeğe uygun şekilde üretilmesini sağlayarak işletmelere maliyet ve zaman kazandırmayı amaçlamaktadır. Tasarımcı tarafından  bir ürün Catia’da tasarlandıktan sonra ergonomi uzmanı, tasarımın ergonomisi açısından yapacağı araştırmaları Catia üzerinden yapabilir. Mühendisler tasarlanmış parça için sonraki aşamalarda gerekecebilecek olan her tür mukavemet analizleri, kalıplanma işlemleri ve son revizyonların uygulanması işlemlerini Catia’dan başka bir araca ihtiyaç duymadan yapabilirler. Aynı şekilde üretimle ilgili planlama ve gerekli tüm işlemleri ( G Kodu elde etme ya da gerekli kaynak dikişi kalınlığı gibi ) Catia modülleri sayesinde kolayca oluşturabilirler.Bütün bu işlemler sanal ortamda sorunsuz şekilde yapılarak teknik kararlar verildikten sonra gerçek imalat yapılır. Özetle: Catia programı; endüstriyel ürünlerin tasarım, analiz ve imalatını hızlı, kolay ve güvenilir şekilde yapabilen bir mühendislik yazılımıdır.

1. Ders : Sketcher Modülü ile Çalışma
 
2. Ders : Sketcher Son Ders
 
3. Ders : Part Design Modülüne Giriş
 
4. Ders : Part Design Modülünde Groove ve Hole Komutları
 
5. Ders : Part Design Modülünde Rib, Stiffener, Shell ve Slot
 
6. Ders : Part Design Modülü Son Kısmı ve Drafting Modülü
 
7. Ders : Assembly ve Analysis Modülleri
 
 
Umarım faydalı olur.