Eğitim ve Bilişim Forumu

Haberler:


Yeni Eğitim-Öğretim Yılında Başarılar Dileriz!
Konu Bilgileri Kısayollar
Konu Başlığı İslamda Çocuk Terbiyesi
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Görüntüleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Görüntülenme 1684
Önceki Önceki Konu

Gönderen Konu: İslamda Çocuk Terbiyesi  (Okunma sayısı 1684 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bilgisayarcı

  • Administrator
  • Yeni Üye
  • *****
  • İleti: 89
  • Teşekkür Puanı : +1/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • E-Posta
İslamda Çocuk Terbiyesi
« : 16 Nisan 2015, 09:03:39 »
Yüce Rabbimizin bizlere bahşettiği sayısız nimetlerden birisi de gönül meyvelerimiz ve ciğerparelerimiz olan evlatlarımızdır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’inde2., Rasulullah (s.a.v.) da hadis-i şeriflerinde bizlere birçok nasihatte bulunmuş, güzel örnekler sunmuştur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) çocuğa gösterdiği özeni ana rahmine düşmeden evvel başlatır3, doğum ile de devam ettirirdi. Yeni doğan bir çocuğun kulağına ezan okur, güzel bir isim verir, akika kurbanı keser, başını tıraş ederek saçlarının ağırlığında gümüş tasadduk eder, onlar için hayır duada bulunurdu4.

Değerli Kardeşlerim
Efendimizin çocuklarla olan bu ilgisi hayatın diğer alanlarında da devam ederdi. Bazen çocuklar onun yanına gelir, bazen de o çocukların yanına giderdi. Bu, kimi zaman onlara olan özlemin giderilmesi, kimi zaman bir ziyaret, kimi zaman da onların bir ihtiyacı için olurdu. Rasul-i Ekrem (s.a.v.) çocukları bağrına basar, öper, omzuna çıkarır, sırtına alır, bineğine bindirir, sofrasına çağırırdı5. Hatta sokakta çocukların oyununa katılırdı. Onları temiz olmaya teşvik eder, sır saklamayı öğretirdi6. “Evladım! Elinden gelirse hiçbir zaman kimseye karşı kin ve düşmanlık besleme” diyerek çocuklara kin ve düşmanlık beslememeyi öğrettiği gibi, onları başkasının hakkına tecavüzden de sakındırırdı7. “Evladım! Evine girdiğin zaman evde bulunanlara selam ver. Bu hem sana, hem onlara bereket getirir8” buyurarak çocuklara evlere giriş adabını da öğretirdi. Sohbet toplantılarında çocuklara da yer verir, onları beraberinde davetlere ve hasta ziyaretlerine9 götürürdü. Çocukları iş başarmaya alıştırır, ilim öğrenmeye özendirirdi. Rasulullah (s.a.v.), kız çocuklarına ayrı bir önem verir, onların yetiştirilmeleri ve himaye edilmelerini özel olarak teşvik ederdi. Nitekim bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Kimin üç kız kardeşi yahut iki kızı, yahut iki kız kardeşi olur da onlara güzel davranır, onlar hakkında (yani onlara kötülük etmemek konusunda) Allah’tan korkarsa cenneti kazanmış olur.”10

Aziz Mü’minler!
Rasulullah (sav)’in asr-ı saâdeti iman, ahlak, edep, ilim ve amel üzerine kurulmuştur. Bizler de onun kurduğu ve yaşadığı asr-ı saâdeti yeniden kurmak ve yaşamak; onun nâil olduğu dünyevî ve uhrevî nimetlere nâil olmak istiyorsak, çocuklarımıza onun gibi davranmak, onun gibi örnek olmak zorundayız. Geleceğimiz olan evlatlarımızın zihinlerini ilim, gönüllerini maneviyat, hayatlarını edep ve ahlâk ile süslemeli, hayatın her alanında başarılı olmayı öğretmeliyiz.
Ulu Rabbimiz cümlemize, ahlâklı, faziletli, hayırlı ve başarılı nesiller ihsan eylesin!

Değerli Müslümanlar,
Ne yazık ki üç haftadır Gazze’de bir katliam uygulanıyor; çocuk kıyımı yaşanıyor. Bildiğiniz gibi bu vahşete dünyada en büyük tepkiyi de milletimiz ve devletimiz gösteriyor. Geçen Cuma günü Türkiye çapında camilerde büyük bir yardım kampanyası düzenledik. İstanbul olarak Filistinli kardeşlerimiz için beş milyona (yani beş trilyona) yakın yardım ettik. Rabbim cümlenizden razı olsun. Böylece maddi yardım görevimizi yaptık. Önümüzdeki hafta da mânevi görevimizi yapacağız. İstanbul Müftülüğü olarak beş yüz Kur’an kursumuzda hatimler okutacağız. Önümüzdeki perşembeyi cumaya bağlayan gece, akşam ile yatsı arasında üç bini aşkın camimizin hepsinde cemaatimizle birlikte hatimler okuyacağız, dualar edeceğiz. Evet, Filistinli şehitlerimizin ruhları için, yaşayanların da zulümden kurtulmaları için Yüce Rabbimize niyaz edeceğiz. Bu maksatla bütün İstanbulluları, önümüzdeki Perşembe günü, akşam ile yatsı arasında camilerimize davet ediyoruz.

[1] İbn Mace, Sünen, Edeb, 2.
[2] Kehf, 46; Ahzab, 21.
[3] Buhari, Be’dü’l-halk, 11.
[4] Buhari, Buyu, 49; Tirmizi, Udhiyye, 15, 18; Ebu Davud, Edeb, 61;
[5] Demir, Bekir, Hz. Peygamber ve Çocuk Eğitimi, İst., 2002, s. 40.
[6] Müslim, Fedâilü’s-sahabe, 145; Ebu Davud, Tereccül, 12.
[7] Tirmizi, İlim, 95; Ebu Davud, Salat, 26.
[8] Tirmizi, İsti’zan, 10.
[9] Buhari, İlim, 14; Buyu’, 30; Buhari, Merdâ, 15.
[10] Tirmizi, Birr, 13.

Dr. Pehlül DÜZENLİ
Laleli Camii İmam-Hatibi/Fatih