Eğitim ve Bilişim Forumu

Haberler:


Yeni Eğitim-Öğretim Yılında Başarılar Dileriz!
Konu Bilgileri Kısayollar
Konu Başlığı PC Driver Siteleri İndir - Nedir ve Ne işe Yarar?
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Görüntüleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Görüntülenme 2216
Önceki Önceki Konu

Gönderen Konu: PC Driver Siteleri İndir - Nedir ve Ne işe Yarar?  (Okunma sayısı 2216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • Administrator
  • Süper Üye
  • *****
  • İleti: 18333
  • Teşekkür Puanı : +1/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Habib OCAK ile Bilişim Dünyasına Giriş Yapın.
    • E-Posta
Bilindiği gibi bilgisayarınızı formatladıktan ve üzerine işletim sistemi (mesela xp) yükledikten sonra yapmamız gereken, bilgisayarımızı oluşturan donanımların (bilgisayarın parçalarının) driver’larını (sürücülerini) yüklemektir.
 
Driver (sürücü), bilgisayarın donanım bileşenlerinin düzgün şekilde çalışması için gerekli olan yazılımlara deniyor. Genellikle bir bilgisayar parçası alınca yanında CD ile birlikte veriliyor. Normalde işletim sistemi kurarken mesela Windows Xp, bazı parçaların ( mesela ekran kartı, ses vs.) dirverları otomatik olarak XP tarafından yükleniyor.
 
Ancak tam verim alabilmek için , her parçanın kendi sürücüsünü kendi CD’sinden yüklemek en iyisi. Bilgisayarı kurduktan sonraki en önemli kısım driver kurmaktır. Eğer yanlış kurulum yaparsanız, bilgisayarın ilgili parçasını kullanamazsınız.
 
Mesela ; yazıcıyı kurmaya çalıştınız ve başarılı olamadınız. Yazıcınız çalışmaz yani çıktı alamazsınız. Ya da ethernet kartınının sürücüsünü yanlış kurarsanız çalışmaz siz de internete giremezsiniz. Yani format atıp bilgisayarı kurmaktan daha önemlidir diyebiliriz ve bilgisayarcıları en çok uğraştıran şey de driver kurmaktır hele hele driver cd’si yok ve internetten driver aramak zorunda olurlarsa sormayın gitsin haleti ruhiyelerini.
 
Neyse driver ın ne olduğunu ve neden önemli olduğunu anladık. Şunu sakın unutmayın: Bir bilgisayar parçası veya komple bilgisayar aldığınız zaman yanında verilen CD’lere gözünüz gibi bakın. Çünkü onlar sizin driver Cd’leriniz.
 
Eğer kaybederseniz peki ne olacak? Üzülmeyin aşağıda en gerekli bilgisayar parçalarının driver(sürücü) dosyalarını indireceğiniz siteleri veriyoruz. Buradan marka ve modeline göre gerekli sürücüleri bilgisayarınıza indirebilir ve sorunsuzca bilgisayar parçalarınızı kullanabilirsiniz.
 
http://www.driverindir.web.tr/
http://www.driverlar.com/
http://www.driver-indir.com/
http://www.driverara.com/
http://www.treiberupdate.de/
http://www.treiber.de/
 
Kaynak : http://www.bilgisayarbilisim.net