Eğitim ve Bilişim Forumu

Haberler:


Yeni Eğitim-Öğretim Yılında Başarılar Dileriz!
Konu Bilgileri Kısayollar
Konu Başlığı Navigasyon Cihazı Seçerken Bilinmesi Gerekenler
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Görüntüleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Görüntülenme 1856
Önceki Önceki Konu

Gönderen Konu: Navigasyon Cihazı Seçerken Bilinmesi Gerekenler  (Okunma sayısı 1856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • Administrator
  • Süper Üye
  • *****
  • İleti: 18645
  • Teşekkür Puanı : +1/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Habib OCAK ile Bilişim Dünyasına Giriş Yapın.
    • E-Posta
Navigasyon Cihazı Seçerken Bilinmesi Gerekenler
« : 05 Aralık 2015, 17:21:49 »
Merhaba arkadaşlar ;   hayatımızda olmazsa olmazlar arasına giren Navigasyon  cihazlarını seçerken gerekli durumları anlatacağım;

Navigasyon seçimindeki unsurlara bakmadan önce şu soruya açıklık getirmemiz  gerekmektedir ;

145130201-1-tomtom_via_135_5_navigasyon_cihazi

Neden Navigasyon cihazı kullanmalıyız ?

Navigasyon cihazları, araçlar, sürücüler ve hatta yayalar için artık bir lüks değil aksine ekonomi yapma amaçlı  çok gerekli bir donanım hatta bir ihtiyaçtır.
GPS teknolojileri, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlar, kaybolmanızı önler. Hayatınıza kattıklarını gördükten sonra navigasyon cihazınız olmadan bir daha yola çıkmayacaksınız.
Navigasyon cihazları kullanmaya başladıktan sonra artık adres sormayacaksınız. (En önemlisi Tr de yanlış yönlendiren çoktur)
Gitmek istediğiniz yeri saatlerce aramadan ve yollarda durup, doğru bildiğine bile emin olamadığınız kimselere sormak zorunda kalmadan cadde cadde, sokak sokak sesli tarif alacaksınız.
Çok farklı şehirlerdeki ve bölgelerdeki adresleri en kısa ve doğru yoldan bulmanızı sağlayacak bu cihazlarla, en kısa ve doğru yoldan gideceğiniz için yakıt tasarrufu sağlayacaksınız.
İçinizden şu cümlede geçmiştir ; ”Telefonumun Navigasyonu  gayet yeterli bana zaten gerek yok almaya.”

İşte burada yanılıyorsunuz ; Bir kere uzun yola çıkan insanın en önemli durumlarından bir tanesi telefonun  şarjdır.. ve iletişimde son derece önemlidir.Navigasyon modunda kullanılan telefon  araç çakmaklığında şarj edilsede normal kullanımdan daha  çok şarj tüketeceğinden  dolayı bir süre sonra bir tuğla yığını ile başbaşa kalacaksınız.Ayrıca Navigasyon kullanırken telefonunuza gelen aramalar hem sizi yön sıkıntısına sokacak hemde arayan kişi ile sağlıklı iletişim kuramayacaksınız,kazaya sebebiyet vermeniz içten bile değil…

Özetle ; Akıllı sandığımız Telefon sizi yarı yolda bırakacaktır.

Ekran Kalitesi:
Cihazın LCD ekranı 6.0” HD WIDE SCREEN 800×480 çözünürlük 16:9 ekran genişliğine sahip olmalı. (Dikkat: Piyasadaki 5″, 4.8″, 4.3″ GPS alıcılarının hepsi 480×270 ekran çözünürlüğüne sahiptir) 800×480 çözünürlüklü ekran HD olduğu için bu büyüklükteki ekranda haritayı takip etmek çok zevkli ve kolaydır.

Küçük ekranlarda sokakları takip etmek çileye dönüşür. Cadde ve sokak isimlerini görebilmeniz için ekranı ya kendinize yaklaştırmanız yada büyütmeniz gerekmekte buda zaman kaybına sebep olmaktadır.

Bunun dışında MP4 klip veya film seyredecekseniz diğer boyutdaki ekranlarda görüntü oldukça küçük olduğundan keyifli bir film seyredemezsiniz. Bir diğer tip ise 7.0” ekranlı olanlarıdır ki bunlarda fazla büyüktür ve de ağırdır.(550gr) . Aracınızın ön camında kaba ve iri bir görüntü sunar. Bizce en iyisi 6.0” olanıdır(270- 300gr). Bu boy cihazlar yeni model olduğundan piyasada şimdilik çok fazla yoktur. NO NAME olarak uzakdoğu menşeili olan bu ürünler ilk defa nisan 2012 itibarıyla TOMTOM markası ile de piyasaya sunulmuştur.


Dokunmatik Ekran:
Çok hassas dokunmatik ekranı bumak zor. Genel olarak parmaklarınızın en basit hareketini kolaylıkla algılarlar. Her cihaz bu derecede hassas bir ekrana sahip değildir.vede haraket halindeyken kimi zaman ekrana komutlar girmek durumunda kalabildiğinizden ekran kalitesine ve  arayüzüne çok önem vermek gerekir. Bir Navigasyonun yegane görevi Yön göstermektir.. Diğer işlevler ikinci sırada gelir. Ürünü denemeden almayın Aynı zamanda güneş altındada kullanacağınızdan dolayı ekranın çözünürlük – kontrast değerleride iyi olmalıdır..


Navigasyon:
Yazılım arayüzü olarak ; İGO – TomTom- SYGİC – ROUTE 66 bunlar Navigasyon arayüzüdür.. bunlardan en çok tercih edileni  sırasıyla İgo -Tomtom  sygic –  Route66

Harita olarak NAVTEQ(Nokia Here Maps – Yandex) – TELEATLAS (Tomtom Corp.) –  BAŞARSOFT (Google Maps )  Dünyada ve Türkiyede en çok tercih edilen harita harita firmalarıdır.Bu firmalar yapılan istatistiklere göre hemen hemen aynıdır.. Fark Sadece POI (Point Of Interests; İhtiyaç Noktaları) lerdir.Bu konuda en gelişmişi Başarsoft’tur ama aralarında kaydedeğer farklar  yoktur.

POI’ler (hastane, eczane, cafe, avm’ler gibi ilgi noktaları) yüklenmiş ve güncel Türkiye haritası genellikle cihazlarda yüklüdür. İLeri zamanlarda kendinizde isterseniz yükleme yapabilirsiniz. Ve Aynı zamanda Yurtdışı seyehatlarınız varsa ve  harita firmanızı ona göre seçiniz..
Birde haritaların güncellenebilirlik durumuna bakınız ;Kimi navigasyon cihazları ÖmürBoyu güncelleme yazsana kanuni olarak 24 Aylık bir güncelleme ömrü sunar ( 4 ayda 1 güncellemeye göre 6 kez ) ; Türkiye gibi yol çalışmaları  bitmeyen bir ülke için 2 sene fikrimce yetmeyebilir.Bazı firmalarda gerçekten Ömürboyu Güncelleme sunar TomTom gibi…Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap