Giriş Yap Kayıt Ol
 


Soralım-Öğrenelim Sitemiz Yayına Başlamıştır. Üye Olup Sorularınızı Sorabilirsiniz. Soralım Öğrenelim Sitemizi Ziyaret Etmek İçin TIKLAYINIZ.

Antrenman Sonrası Kas Ağrılarına Çözüm
Okunma sayısı 1898 defa 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
* 06 Aralık 2015, 22:00:06
Spor salonunda ve hoca eşliğinde yapılması gereken antrenmanlar sonrasında, kasların fazla çalışmasından veya onlara fazla yüklenilmesinden dolayı ağrılar yaşanabilmektedir. Bunu önlemenin yolu, hocanızın söylediği kadar hareket yapmak ve kaslarınıza gereğinden fazla yüklenmemektir. Bununla birlikte yapılan her antrenman sonrasında, az da olsa ağrı görülmektedir. Bu ağrılardan kurtulmak için yapılması gerekenler ise şöyle açıklanabilir;

Masaj yaptırın; Kas ağırlarının en önemli sebebi, kaslarınızda birken laktik asittir ve bunu atmanın en güzel yolu kan dolaşımını hızlandırmaktır. Masaj sayesinde kan dolaşımınızı hızlandırarak, kaslarınızı rahatlatmanız mümkündür.

Ilık bir duş alın; Spor sonrasında yapılacak sıcak veya ılık bir banyo, fiziksel olarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu rahatlama ise kasılan kaslarınızın gerilimini azaltarak, oluşan ağrılarınızı dindirecektir.

Soğuk ve sıcak uygulatın; Ağrıyan kaslarınız için bir havlu yardımıyla, soğuk ve sıcak uygulaması deneyebilirsiniz. Böylece damarlarınız genişleyecek ve kaslarınızdaki kan dolaşımınız hızlanacaktır.

Aspirin alabilirsiniz; Antrenman öncesinde ve sonrasında asprin almak vücudunuzun hamlığını az da olsa azaltarak kanı sulandırır ve hafif ağrılarınızı alır.

Brokoli tüketin; Antrenman öncesinde alınacak küçük bir tabak brokoli, içerisindeki protein ve potasyum nedeniyle, antrenman sonrası yaşayacağınız kas ağrılarını önlemektedir. Düzenli beslenin; Kaybettiğiniz kalori miktarı ve harcadığınız enerjiye bağlı olarak, uzman yardımıyla uygulayacağınız beslenme programı ile beslenmenize çok dikkat etmelisiniz.

Alkol almayın;
Antrenman sonrasında alınacak alkol, kasların su ihtiyacını karşılamayı engelleyeceği için kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun yerine bol bol su içerek, kas ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Kayıtlı

* 10 Ekim 2016, 00:32:55
#1
bunlar güzel tavsiyeler. ben kas gevşetici ve ağrı kesici alıyordum, pek iyi değil.


Kayıtlı