18 Ocak 2018, 09:01:00

Haberler:

ara.com.tr İncelemesi

(Okunma sayısı 2058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Admin

ara.com.tr ” Türkiye’nin arama motoru!” sloganı ile yola başlamış, bir süredir oturma sürecide olsa da yeni yeni tanıtım faaliyetlerini yürütmekte olan yerli arama motoru adayımız olarak son günlerde tartışılmakta. Girişimi bir süredir takip etmekte olsamda son dönemde tv programları ve artan tanıtım faaliyetleri nedeniyle çalışmayı bir nebze olsun oturttukları umudu ile bir hevesle ara.com.tr’nin bir çok hizmetini ( daha doğrusu bir çok webmasterin hevesle beklediği ve umut etmekten hiç usanmadığı bir 2 özelliğini) bir incelemek istedim.
İndexleme ve Sorgu Algoritması
Bir arama motorunu kullanılabilir yapan indexleme ve sorgu algoritmasıdır buna sanırım kimsenin bir tepkisi olmayacaktır. Arama motorlarında indexleme ile toplanan verilerin doğru yorumlanarak sorgu ekranına dökülmesini sağlayan sorgu algoritması o arama motorunun kalitesini ve potansiyelini ev kullanıcısı açısından etkileyen en büyük etkendir. ara.com.tr’de bu özellik bir süredir umutla takip etmeme karşın pek oturmuş görünmemekte. Durum şu ki indexlenen ve toplanan içerik kelime eşlem bazında değilde hit sorgu bazında guruplandırılıyor gibi. Köklü siteler dışında kalan yaklaşık 30 milyonu aşkın index bekleyen sitede durum yaklaşık aynı gibi. Domain sorgularında dahi meta sunumunda verilen sonuçlar en fazla hiti alan sayfanızın meta açıklamaları şeklinde ana dizin linki altında sunulmakta ki bu bir çok arama motorunda aşina olduğumuz sorgu kelime eşlem durumundan çok farklı ve doğru sonuçlar bazında büyük bir eksi durumunda.
İkinci bir durum ise indexleme ve doğru guruplandırma şeklinde incelendiğinde indexleme kısmıda biraz kötü gibi. Keza sitenizin sadık kullanıcı ve organik kullanıcı sayısı her ne olur ise olsun büyük küçük ayrımı yapılmaksızın bir indexleme farkı bulunmamakta. Bu da öne çıkmayan bir durum olsada eksilerinden bir diğeri gibi.
ara.com.tr Reklam Hizmeti
Yandex in ülkemizde yaptığı ilk çıkışta tüm webmasterlar tam destek vermeye hazır bir şekilde yandex in yayıncı ağını rusyadaki gibi ülkemizde de açmasını beklerken yandex pek oralı olmadı gibi ve ciddi bir yayıncı tanıtım kitlesini elinden kaçırmış oldu. Diğer yandan ara.com.tr bu potansiyeli tam anlamıyla hizmetlerini oturtmayı dahi beklemeden kullanma yolunda ki bence çok doğru bir adımdır. Ancak site ekleme işlemleri, sayaçlar, meta algılamaları ilk görüşte ciddi sorunlarla çalışmaktalar ve bu durum reklam verenleri biraz üzecek gibi. Sonuçta doğru kitleye sunulmayan reklam hem zaman hemde nakit kaybı olacaktır. Diğer yandan yayıncı potansiyeli şu anda iyimser tavırlarla destek amaçlı olarak bu hizmette kalmaktalar ve düzenlemeleri yakın zamanda yetiştirilmez ise ciddi bir yaprak dökümü yaşanabilir bu da kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.
Desteklerimiz Yerli Girişimlerden Yana
Yukarıda bahsettiğim sorunlar bir yana bir mucize ile elbette pazara adım atılmasını kimsecikler beklememekte. İstek ve sorunların düzenlice ele alınması bu süreci en iyi şekilde atlatmaya yardımcı olacaktır elbetteki ve bunu da zaman gösterecek tabiki. Türk webmasterleri yıllardır yerli girişimlere oldukça sıcak olmuşlardır ve iyi kötü demeden ulusal çalışmaları desteklerler. Elbette ki böyle olması hepimizi mutlu ediyor. Ben herhangi bir çıkar sağlamasamda tüm genel içerikli sitelerimde ara.com.tr’nin logolarını yayınlamaktayım ve çalışmalar sürdüğü sürece de yayınlamayı sürdüreceğim elbette. Bunu bir çıkar kapısı görmeden evvel bir ulusal sorumluluk projesi olarak geliştirici ekibin ele almasını umut ediyorum . Keza yerli girişimlerin genellikle hüsranla sonuçlanmasının temelinde bu sorun yatmaktadır yıllardır. Proje tamamlanmadan rant peşine düşülen ve onca umudu çöpe atan bir çok proje ile şu güne gelmişken bu arama motoruna ve düzgün işleyişine ihtiyacımız var.

Doğru Zamanlama

Bir çok yanlış, iyi niyet mesajından sonra şununda altını çizmek gerekki; oda googlenin yaptığı şu güncelleme döneminde ara.com.tr’nin çıkışı çok yerinde bir zamanlama gibi görülmekte. Tam anlamıyla oturmayan bir google alt yapısı ve yeni olduğu için oturmayan alt yapısı ile ara.com.tr her ne kadar kıyaslanamasa da şu dönemde yaptıkları tanıtım atağı çok yerinde oldu gibi. Eksiklikleri biraz daha gidererek bu döneme yetiştirilmiş bir ara.com.tr olsa idi sanıyorum avrupada google güncellemeleri nedeni ile çıkışı yakalayan bing in çıkışı gibi ara.com.tr de güçlü bir çıkışı yakalayabilirdi. Bu çıkış ile de şu haline nazaran en az bir 4-5 yıllık bir çalışmanın önüne geçmiş olurdu diyerekten affınıza sığınarak iyimser bir tahminde bulunayım.