Eğitim ve Bilişim Forumu

Haberler:

Konu Bilgileri Kısayollar
Konu Başlığı İHO ve AİHL Haftalık Ders Çizelgesinin Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar
Cevaplar 0
Sonraki Sonraki Konu
Görüntüleyenler0 ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Görüntülenme 1351
Önceki Önceki Konu

Gönderen Konu: İHO ve AİHL Haftalık Ders Çizelgesinin Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar  (Okunma sayısı 1351 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

İHO ve AİHL HAFTALIK DERS ÇİZELGESİNİN UYGULANMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

1-İHO haftalık ders çizelgesinin açıklamaların 4. maddesinde 19/09/2016 tarihli ve 66 sayılı TTKB kararı ile yapılan değişiklikle, 5, 6 ve 7. sınıflarda, Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, Kur’an-ı Kerim, Arapça, Hz. Muhammed’in hayatı ve temel dinî bilgiler derslerini (29 ders saati) almak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı ve zorunlu ders saatine ilave olarak haftada 7 ders saatine kadar yabancı dil veya Kur’an-ı Kerim dersi verilebilecektir.

Örneğin 4 saat Kur’an-ı Kerim, 3 saat de ( beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar vb. ) dersler
alınabilir, ya da 7 saat Kur’an veya 7 saat yabancı dil gibi farklı seçenekler tercih edilebilir.

2-"Talim ve Terbiye Kurulu´nun 29.07.2015 tarihli ve 59 sayılı kararı ile Dil ve Anlatım ile Türk Edebiyatı dersleri ´Türk Dili ve Edebiyatı adıyla birleştirilmiş ve 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren 9. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamaya konulmuştur."

Bu nedenle, “ Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Liselerinde yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı olunamayacak dersler 9. sınıflarda “Kur’an-ı Kerim ve “Türk Dili ve Edebiyatı” dersi, 10. ,11. ve 12 . sınıflarda ise “Kur’an-ı Kerim ve “Dil ve Anlatım” dersleridir. (Dil ve Anlatım dersi kademeli olarak uygulamadan kaldırılacaktır.)

3-"Talim ve Terbiye Kurulu´nun 26.05.2016 tarihli ve 27 sayılı kararı ile Anadolu İmam Hatip Liseleri Kur’an-ı Kerim dersi yeni öğretim programı kademeli olarak uygulanmak üzere kabul edilmiştir.

Genel Müdürlüğümüze ulaşan bilgilerden söz konusu öğretim programının tüm sınıflarda uygulandığı anlaşılmaktadır. Oysa söz konusu öğretim programı 2016-2017 yılından itibaren 9.sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacaktır.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü