Giriş Yap Kayıt Ol
 


Soralım-Öğrenelim Sitemiz Yayına Başlamıştır. Üye Olup Sorularınızı Sorabilirsiniz. Soralım Öğrenelim Sitemizi Ziyaret Etmek İçin TIKLAYINIZ.

Tekniker, Teknisyen ve Programcı Ortak PC Ağları Ders Notu ve Soru Örnekleri
Okunma sayısı 14568 defa 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
30 Ocak 2015, 23:35:06
Tekniker, Teknisyen ve Programcı Ortak PC Ağları Ders Notu ve Soru Örnekleri

Ortak - Ağ - Ders Notu - Soru Cevap

1-Paralel ve seri iletişim nedir?Açıklayınız.

Digital olarak kodlanmış bilginin tüm bitleri aynı anda transfer ediliyorsa buna “paralel veri iletimi “ denir. Seri iletim bilginin tek bir iletim yolu üzerinden n bit sıra ile aktarılmasıdır. Bilgisayar ağları üzerindeki iletişim seri iletişimdir.

2-Ağ Topolojileri nedir?Çeşitlerini kısaca yazıp açıklayınız.

Topoloji, yerleşim şekli demektir. Bilgisayar ve yazıcı gibi ağ elemanlarının fiziksel(gerçek) veya mantıksal (sanal) dizilimini gerçekleştirir.

Bus topolojisi:tüm iş istasyonlarının üzerinde olduğu bir hat mevcuttur. Bütün istasyonlar hattaki tüm mesajları inceler ve kendine ait mesajları alır. Hattaki bilgi akışı çift yönlüdür. Kaynak istasyon bilgiyi hatta bırakır.

Yıldız Topolojisi:Bu topolojide ağdaki iletişimin gerçekleşmesi için merkezi birim bulunur ve bütün istasyonlar bu merkezi birime bağlanır. Ortak yol topolojisine göre performansı daha yüksektir, güvenilirdir fakat daha pahalı çözümler sunar.

Ağaç Topolojisi:Ağaç topolojisinin diğer adı hiyerarşik topolojidir. Ağacın merkezinde sorumluluğu en fazla olan bilgisayar bulunur.
Halka (ring) topolojisi:Bu topolojide her istasyon bir halkanın elemanıdır ve halkada oluşan bilgi bütün istasyonlara ulaşır. Her istasyon halkada oluşan bilgiyi ve hedef adresi alır. Hedef adres kendi adresi ise kabul eder. Aksi halde gelen bilgi işlem dışı kalır.

3-Ağ Kartı( NIC) nedir?Açıklayınız.

Bilgisayarları ve diğer cihazları ağa bağlamada kullanılan kartlardır. Ağ kartı NIC (Network Interface Card) olarak da adlandırılır.

4-Vekil (Proxy)nedir? Açıklayınız.

Vekil uygulamaları ise, bu doğrudan alışverişin arasına girer. Dolayısıyla protokol bazlı herhangi bir saldırı, vekil sunucuya yönelik gerçekleşir, iç ağdaki makineyi etkilemez.Örneğin bir http (web) vekili, iç ağdan dışarıya giden bütün web isteklerini toplar. Buistekleri kendisi yapar, gelen sonuçları iç ağa dağıtır.

5-Anahtar Cihazı nedir? Açıklayınız.

Anahtar (switch) akıllı bir hub cihazıdır. Hubın yaptığı görevin aynısını yapar, ancak ağı yormaz. Aynı anda birden fazla iletim yapma imkanı sağlar. Böylece aynı anda bir bilgisayar yazıcıyı kullanırken diğer ikisi kendi aralarında dosya transferi yapabilirler.

6-Modem Cihazı nedir? Açıklayınız

Modemler bilgisayardaki verileri yani digital sinyali, analog sinyale çevirerek kablo üzerinden iletilmesini sağlayan cihazlardır.

7-ADSL (Asymetric Digital Subscriber Line) nedir? Açıklayınız

Günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Asimetrik kelimesi, veri transfer hızının, gönderim ve alım için eşit olmadığını belirtir. Kullanıcının veri alım hızı, gönderim hızından yüksek olur.ADSL modemler digital kodlama tekniği ile telefon hatlarını % 99 verimle kullanırlar.Bağlantı sağlandığında ayırıcı (splitter) adlı cihaz sayesinde telefon hattını meşgul etmez.

8-Bant Genişliği nedir? Açıklayınız.

Bant genişliği, iletişim kanalının kapasitesini belirler; bant genişliği ne kadar büyükse, belli bir süre içinde aktarılabilecek verinin hacmi de o kadar büyük olur.

9-OSI başvuru modelinde bulunan Uygulama Katmanının görevi nedir?

Kullanıcının çalıştırdığı uygulama programları doğrudan bu katmanda tanımlıdır. Dosya aktarımı (FTP), elektronik mektuplaşma (e-mektup), ağ yönetimi (SNMP), internet hizmetlerine erişim programları gibi.

10-OSI başvuru modelinde bulunan Fiziksel Katmanın görevi nedir?

Verinin fiziksel olarak hat üzerinden aktarılması için gerekli işlevleri kapsar. Bu katman için tanımlanan standartlar taşıyıcı işaretin şekli, verici ve alıcıkonumundaki uç noktaların elektriksel ve mekanik özelliklerini belirler. Kablo, konnektör standartları bu katmanda yapılır.

(UTP,RJ45,RS,232C,V.35…)

II – Ders Notları:
Repeater Nedir?
Repeaterlar bir portuna gelen sinyali güçlendirerek bir diğer porta aktarırlar. 2 adet portu bulunur.
Repeater: Repeaterlar, kendilerine gelen paketleri guclendirip iletmekle yukumlu cihazlardir. OSI modeline gore 1. seviye cihazlari oldugundan herhangi bir filtreleme islemi yapmazlar. Networkleri uzak mesafelere tasimak icin kullanilirlar. En fazla 4 adet repeater arka arkaya baglanabilir.

Hub Nedir?
Kısaca repeaterın çok portlusu diyebiliriz. Kendisine gelen sinyali güçlendirerek kendisine bağlı cihazların mac adresi kontrolünü yapmadan hepsine gönderir. Ağ trafiğini çok fazla arttırmaktadırlar. Ağ trafiği yoğunluğundan kurtulmak isteyenler switch kullanmalıdırlar.
Hub: 1. seviye cihazlardir. Hublar herhangi bir adresleme yada yonlendirme yapmazlar. Kendisine gelen paketi tum portlarina gonderirler. Yani Broadcast ederler. Portlarina takili makineler eger paket kendilerine geliyorsa kabul eder, gelmiyorsa paketi cope atarlar. Hublar kendisine gelen tum paketleri ilettigi icin
collision’a sebep olurlar. Hublara bir PC den baglanmak icin duz patch kablo kullanilir. Ancak Duz kablonuz yoksa huplarin uzerinde 1 nolu port (tipine gore 8 de olabilir) size cross kablo ile baglanma imkani da saglar. 100Mbitlik 8 portluk bir port teoride port basina 100/8 mbit bant genisligi tahsis eder.
 

Collision Alert Nedir?
Hub kullanılan sistemde iki sinyal karşılaştığında sinyalin bozulmasına collision alert denir.
Bridge Nedir?
Repeater gibidir.Repeater kendisine gelen sinyali güçlendirerek diğer porttan gönderir. Bridge ise gelen elektrik sinyalinin MAC adresini kontrol ederek geçerli bölüme geçip geçmeyeceğine karar verir ve gerekli MAC adresi bölümde varsa sinyali gönderir.
Bridge: Bridgelerde 2 seviye cihazlardir ve uzerinde Mac adres tablosu tutarlar. Genellikle Bridgeler 2 portlu olurlar ve 1 portundan gelen datayi gerekirse diger portundan iletir veya geri cevirir. Boylece collision’ida onler. Bridgelere basit switchler diyebiliriz.

Switch Nedir?
Bridge’nin çok portlusudur. Mac adresi kontrolü yaparak veriyi gönderir. Eğer paket erişmediyse tekrar gönderir. Ön belleği bulunur.
Switch: Switchler akilli cihazlardir ve 2.seviye cihazlaridir. Iclerinde MAC adres tablosu tutarlar ve kendilerine gelen paketi hangi protundaki cihaza gonderecegine karar verirler. Boylece Collision’i engellerler. Switchler donanimsal olarak portlar arasinda baglanti kurar (kisa devre yapar) ve herhangi 2 port konusurken digerlerinin yogunlugundan etkilenmez.100Mbitlik 8 Portluk bir switch teorik olarak her portuna 100Mbitlik bant genisligi tahsis eder.

Router Nedir?
Router: Router yani yonlendiriciler 3. seviye cihazlaridir. Yonlendirmeyi Mac adreslerine gore degil IPye gore yaparlar. IP tablosu tutarlar. Routerlar farkli topolojileri (IP/IPX/Aplle Talk) konusturmaya olanak saglar.
Ağ trafiğini filtrelemek ve dosyanın doğru yere gönderilmesini sağlamak için değişik protokollerini Birbirine bağlar
 
POE( Power Over Ethernet) Nedir?
Bu özelliğin bulunduğu cihaza etnernet üzerinden elektrik gönderilir ve bu yüzden elektrik bağlantısına gerek kalmaz.
(Kaynaklar:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap–Hub-Nedir–Bridge-Nedir–Repeater-ve-Bridge-Arasindaki-Fark-Nedir-Switch-Nedir-Collision-Alert-Nedir–POE-Nedir-
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)
 
 
TCP ve UDP port numaraları listesi
Port   Açıklama   Durumu
0/TCP,UDP   Ayrılmış; kullanımda değil   Resmî
1/TCP,UDP   TCPMUX (TCP multiplexer (çoğullayıcı)port servisi)   Resmî
4/UDP   NTP Zaman Protokolu
Resmî
5/TCP,UDP   RJE (Uzak(taki) Görevi Silme/Engelleme)
Resmî
7/TCP,UDP   ECHO protokolü
Resmî
9/TCP,UDP   Engelleme protokolü
Resmî
13/TCP,UDP   Zaman protokolü
Resmî
17/TCP,UDP   QOTD (Günün alıntısı) protokolü
Resmî
18/TCP,UDP   Mesaj Yollama Protokolü   Resmî
19/TCP,UDP   CHARGEN (Karakter Oluşturucu) protokol
Resmî
20/TCP,UDP   FTP – veri protokolü
Resmî
21/TCP,UDP   FTP – kontrol (veri gönderme/alma) portu
Resmî
22/TCP,UDP   SSH (Güvenli Shell) – Güvenli veri transfer işlemleri (SCP, SFTP) ve port yönlendirme işlemleri   Resmî
23/TCP,UDP   Telnet protocol – unencrypted text communications   Resmî
25/TCP,UDP   SMTP – E-Posta gönderme Protokolü E-mails
Resmî
26/TCP,UDP   RSFTP – A simple FTP-like protocol
Gayriresmî
37/TCP,UDP   TIME protocol
Resmî
38/TCP,UDP   Yönlendirici Erişim Protokolü   Resmî
39/TCP,UDP   Kaynak Belirtme Protokolü   Resmî
41/TCP,UDP   Grafik(ler)   Resmî
42/TCP,UDP   İsim Sunucusu   Resmî
49/TCP,UDP   TACACS Giriş barındırma protokolü
Resmî
53/TCP,UDP   DNS (AlanAdı İsim Sunucusu)
Resmî
57/TCP   MTP, Mail Transfer Protokolü   
67/UDP   BOOTP (BootStrap Protocol) sunucusu; ayrıca DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol / Değişken Barındırma Ayarları Protokolü) tarafından kullanılmaktadır.   Resmî
68/UDP   BOOTP kullanıcısı; ayrıca DHCPtarafından da kullanılmaktadır.   Resmî
69/UDP   TFTP (Trivial Dosya Transfer Protokolü)
Resmî
70/TCP   Gopher protokolü
Resmî
79/TCP   Finger protokolü
Resmî
80/TCP   HTTP – web sayfaları gösterim/yayınlama protokolü   Resmî
80/TCP,UDP   Skype – CONFLICT with HTTP listening ports
Anlaşmazlık
88/TCP   Kerberos – yetkilendirme aracısı
Resmî
101/TCP   HOSTNAME   
107/TCP   Uzak TelNet Servisi

109/TCP   POP, Post Office Protokolü, sürüm 2

110/TCP   POP3 – E-mail alım protokolü
Resmî
113/TCP   ident – eski sunucularda tanıtım sistemi, hâlâ IRC sunucuları tarafından kullanıcı tanımında kullanılmaktadır.   Resmî
115/TCP   SFTP, Simple Dosya Transfer Protokolü   
118/TCP,UDP   SQL Servisleri   Resmî
119/TCP   NNTP (Network News Transfer Protocol) – haber gruplarından mesajların alınmasında kullanılır   Resmî
123/UDP   NTP (Network Time Protocol) – zaman senkronizasyonunda kullanılır   Resmî
137/TCP,UDP   NetBIOS NetBIOS İsim Servisi
Resmî
138/TCP,UDP   NetBIOS NetBIOS Datagram Service
Resmî
139/TCP,UDP   NetBIOS NetBIOS Session Service
Resmî
143/TCP,UDP   IMAP4 (Internet Message Access Protocol 4) – used for retrieving E-mails
Resmî
152/TCP,UDP   BFTP, Arka Plan Dosya Aktarım Programı   
153/TCP,UDP   SGMP, Simple Gateway Monitoring Protocol   
156/TCP,UDP   SQL Service   Resmî
158/TCP,UDP   DMSP, Distributed Mail Service Protocol   
161/TCP,UDP   SNMP (Simple Network Management Protocol)
Resmî
162/TCP,UDP   SNMPTRAP   Resmî
179/TCP   BGP (Border Gateway Protocol)
Resmî
194/TCP   IRC (Internet Relay Chat)
Resmî
201/TCP,UDP   AppleTalk Routing Maintenance   
209/TCP,UDP   The Quick Mail Transfer Protocol   
213/TCP,UDP   IPX
Resmî
218/TCP,UDP   MPP, Message Posting Protocol

220/TCP,UDP   IMAP, Interactive Mail Access Protocol, version 3   
259/TCP,UDP   ESRO, Efficient Short Remote Operations

264/TCP,UDP   BGMP, Border Gateway Multicast Protocol

318/TCP,UDP   TSP, Time Stamp Protocol   
323/TCP,UDP   IMMP, Internet Message Mapping Protocol

366/TCP,UDP   SMTP, Simple Mail Transfer Protocol. ODMR, On-Demand Mail Relay   
369/TCP,UDP   Rpc2portmap   Resmî
384/TCP,UDP   A Remote Network Server System   
387/TCP,UDP   AURP, AppleTalk Update-based Routing Protocol   
389/TCP,UDP   LDAP (Lightweight Directory Access Protocol)
Resmî
401/TCP,UDP   UPS Uninterruptible Power Supply
Resmî
411/TCP   Direct Connect Hub port   Gayriresmî
427/TCP,UDP   SLP (Serivce Location Protocol)
Resmî
443/TCP,UDP   HTTPS – TLS/SSL üzerinden HTTPProtokolü (Kriptolanmış aktarım)   Resmî
444/TCP,UDP   SNPP, Simple Network Paging Protocol   
445/TCP   Microsoft-DS (Active Directory, Windows shares, Sasser-worm, Agobot, Zobotworm)
Resmî
445/UDP   Microsoft-DS SMB file sharing
Resmî
464/TCP,UDP   Kerberos Change/Set password   Resmî
465/TCP   SMTP over SSL – CONFLICT with registered Cisco protocol   Anlaşmazlık
500/TCP,UDP   Isakmp, IKE-Internet Key Exchange   Resmî
513/TCP   Rlogin   Resmî
514/TCP   rsh protocol – used to execute non-interactive commandline commands on a remote system and see the screen return   
514/UDP   syslog protocol – used for system logging
Resmî
515/TCP   Line Printer Daemon protocol – used in LPD printer servers   
524/TCP,UDP   NCP (NetWare Core Protocol) is used for a variety things such as access to primary NetWare server resources, Time Synchronization, etc.   Resmî
530/TCP,UDP   Rpc   Resmî
531/TCP,UDP   AOL Instant Messenger, IRC
Gayriresmî
540/TCP   UUCP (Unix-to-Unix Copy Protocol)
Resmî
542/TCP,UDP   commerce (Commerce Applications) (RFC maintained by: Randy Epstein [repstein at host.net])   Resmî
546/TCP,UDP   DHCPv6 client   
547/TCP,UDP   DHCPv6 server   
554/TCP   RTSP (Real Time Streaming Protocol)   Resmî
563/TCP,UDP   NNTP protocol over TLS/SSL (NNTPS)
Resmî
587/TCP   email message submission (SMTP) (RFC2476)
Resmî
591/TCP   FileMaker 6.0 Web Sharing (HTTP Alternate, see port 80)   Resmî
593/TCP,UDP   HTTP RPC Ep Map   Resmî
604/TCP   TUNNEL   
631/TCP,UDP   IPP, Internet Printing Protocol   
636/TCP,UDP   LDAP over SSL (encrypted transmission)
Resmî
639/TCP,UDP   MSDP, Multicast Source Discovery Protocol   
646/TCP   LDP, Label Distribution Protocol   
647/TCP   DHCP Failover Protocol   
648/TCP   RRP, Registry Registrar Protocol   
652/TCP   DTCP, Dynamic Tunnel Configuration Protocol   
654/TCP   AODV, Ad hoc On-Demand Distance Vector   
666/TCP   id Software‘in Doom multiplayer TCP üzerinden oynanan oyunu (666 Şeytan’ı simgelemektedir Number of the Beast)
Resmî
674/TCP   ACAP, Application Configuration Access Protocol   
691/TCP   MS Exchange Routing   Resmî
692/TCP   Hyperwave-ISP   
695/TCP   IEEE-MMS-SSL   
698/TCP   OLSR, Optimized Link State Routing   
699/TCP   Access Network   
700/TCP   EPP, Extensible Provisioning Protocol   
701/TCP   LMP, Link Management Protocol.   
702/TCP   IRIS over BEEP   
706/TCP   SILC, Secure Internet Live Conferencing   
711/TCP   TDP, Tag Distribution Protocol   
712/TCP   TBRPF, Topology Broadcast based on Reverse-Path Forwarding   
720/TCP   SMQP, Simple Message Queue Protocol   
829/TCP   CMP (Certificate Managemaent Protocol)   
860/TCP   iSCSI   
873/TCP   rsync File synchronisation protocol
Resmî
901/TCP   Samba Web Administration Tool (SWAT)
Gayriresmî
981/TCP   SofaWare Technologies Remote HTTPS management for firewall devices running embedded Checkpoint Firewall-1 software
Gayriresmî
989/TCP,UDP   FTP Protocol ( data) over TLS/SSL   Resmî
990/TCP,UDP   FTP Protocol (control) over TLS/SSL   Resmî
991/TCP,UDP   NAS (Netnews Admin System)   
992/TCP,UDP   TLS/SSL Üzerinden Telnet Protokolü   Resmî
993/TCP   SSL üzerinden IMAP4 (Kriptolanmış aktarım)
Resmî
995/TCP   SSL üzerinden POP3 Protokolü (Kriptolanmış aktarım)   Resmî
(Registered) Ports 1024 to 49151 [değiştir]
Port   Description   Status
1080/tcp   SOCKS proxy
Official
1099/tcp   RMI Registry
Official
1099/udp   RMI Registry
Official
1194/udp   OpenVPN
Official
1198/tcp & udp   The cajo project Free dynamic transparent distributed computing in Java   Official
1214/tcp   Kazaa
Official
1223/tcp+udp   TGP: “TrulyGlobal Protocol” aka “The Gur Protocol”   Official
1337/tcp   menandmice.com DNS (not to be confused with standard DNS port). Often used on compromised/infected computers – “1337″ a “Leet speak” version of “Elite”. See unregistered use below.   Official
1337/tcp   WASTE Encrypted File Sharing Program
Unofficial, Conflict
1352/tcp   IBM Lotus Notes/Domino RPC
Official
1387/tcp   Computer Aided Design Software Inc LM (cadsi-lm )   Official
1387/udp   Computer Aided Design Software Inc LM (cadsi-lm )   Official
1414/tcp   IBM MQSeries
Official
1433/tcp   Microsoft SQL database system
Official
1434/tcp   Microsoft SQL Monitor   Official
1434/udp   Microsoft SQL Monitor   Official
1494/tcp   Citrix MetaFrame ICA Client
Official
1521/tcp   Oracle database default listener – CONFLICT with registered use: nCube License Manager   Unofficial, Conflict
1547/tcp   Laplink
Official
1547/udp   Laplink
Official
1723/tcp   Microsoft PPTP VPN
Official
1723/udp   Microsoft PPTP VPN
Official
1761/tcp   Novell Zenworks Remote Control utility – CONFLICT with registered use: cft-0   Unofficial, Conflict
1863/tcp   MSN Messenger
Official
1900/udp   Microsoft SSDP Enables discovery of UPnPdevices
Official
1935/tcp   Macromedia Flash Communications Server MX
Official
1984/tcp   Big Brother – network monitoring tool
Official
2000/udp   Cisco SCCP (Skinny)
Official
2000/tcp   Cisco SCCP (Skinny)
Official
2030   Oracle Services for Microsoft Transaction Server
Unofficial
2031/tcp   mobrien-chat – Mike O’Brien <mike@mobrien.com> November 2004   Official
2031/udp   mobrien-chat – Mike O’Brien <mike@mobrien.com> November 2004   Official
2082/tcp   CPanel‘s default port – CONFLICT with registered use: Infowave Mobility Server   Unofficial, Conflict
2083/tcp   CPanel‘s default port for SSL connections
Unofficial
2086/tcp   WebHost Manager‘s default port – CONFLICT with registered use: GNUnet
Unofficial, Conflict
2087/tcp   WebHost Manager‘s default port for SSL connections   Unofficial
2095/tcp   CPanel‘s default port for webmail connections
Unofficial
2096/tcp   CPanel‘s default port for webmail connections via SSL connections   Unofficial
2181/tcp   EForward-document transport system
Official
2181/udp   EForward-document transport system
Official
2222/tcp   DirectAdmin‘s default port
Unofficial
2427/udp   Cisco MGCP
Official
2447/tcp   ovwdb – OpenView Network Node Manager(NNM) daemon
Official
2447/udp   ovwdb – OpenView Network Node Manager (NNM) daemon   Official
2710/tcp   XBT Bittorrent Tracker   Unofficial
2710/udp   XBT Bittorrent Tracker experimental UDP tracker extension   Unofficial
2809/tcp   IBM WebSphere Application Server Node Agent
Unofficial
2967/udp   Symantec AntiVirus Corporate Edition   Unofficial
3050/udp   gds_db   Official
3050/tcp   gds_db   Official
3074/tcp/udp   Xbox Live
Official
3128/tcp   HTTP used by web caches and the default port for the Squid cache
Official
3306/tcp   MySQL Database system
Official
3389/tcp   Microsoft Terminal Server (RDP) officially registered as Windows Based Terminal (WBT)   Official
3396/tcp   Novell NDPS Printer Agent
Official
3689/tcp   DAAP Digital Audio Access Protocol used byApple‘s ITunes
Official
3690/tcp   Subversion version control system
Official
3724/tcp   World of Warcraft Online gaming MMORPG
Unofficial
3784/tcp   Ventrilo VoIP program used by Ventrilo
Official
3785/udp   Ventrilo VoIP program used by Ventrilo
Official
4500/udp   NAT_traversal – use IPsec
Official
4662/tcp   eMule – port often used
Unofficial
4672/udp   eMule – port often used
Unofficial
4894/tcp   LysKOM Protocol A
Official
4899/tcp   RAdmin remote administration tool (oftenTrojan horse)
Official
5000/tcp   Universal Plug and Play (UPnP) – Windows network device interoperability; CONFLICT with registered use: commplex-main   Unofficial, Conflict
5003/tcp   Filemaker Filemaker Pro
Official
5121   Neverwinter Nights and its mods, such asDungeon Eternal X
Unofficial
5190/tcp   AOL AOL Anlık Mesajlaşma
Resmî
5222/tcp   XMPP/Jabber – kullanıcı girişli protokol
Resmî
5223/tcp   XMPP/Jabber – SSL Kullanıcı girişi için varsayılan port   Gayri-Resmî
5269/tcp   XMPP/Jabber – sunucu bağlantısı
Resmî
5432/tcp   PostgreSQL veritabanı sistemi
Resmî
5517/tcp   Setiqueue SETI@Home projesi için Proxy sunucusu istemcisi   Unofficial
5800/tcp   HTTP altında Uzak Masaüstü bağlantı protokolü
Gayri-Resmî
5900/tcp   ARD/VNC remote desktop protocol – regular port
Unofficial
6000/tcp   X11 – used between an X client and server over the network   Official
6112/udp   Blizzard‘s Battle.net gaming service – CONFLICT with registered use: “dtspcd” is a network daemon that accepts requests from clients to execute commands and launch applications remotely   Unofficial, Conflict
6346/tcp   Gnutella Dosya paylaşım (Bearshare, Limewire vd.)   Resmî
6347/udp   Gnutella
Official
6600/tcp   mpd – default port that mpd listens for client connects on   Unofficial
6667/tcp   IRC (Eş zamanlı sohbet – IRC) – port often used
Uno
9009/tcp   Pichat – Peer to peer chat software
Resmî
(Kaynak: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)
Network Topolojileri
Fiziksel Topolojiler
    Bus Topoloji : Tek bir omurga segmente bütün bilgisayarların bağlandığı topolojidir. Bilgisayarlar arasındaki bağlantının tek bir yerindeki kesiklik bütün ağı etkiler. Koaksiyel (coaxial) kablo kullanılır. Ağ performansı en düşük olan topolojidir. Çok miktarda çarpışma (collosion) meydana gelir. Sadece tek bir bilgisayar bilgi gönderebilir.       
Yıldız Topoloji :Bütün bilgisayarkaın tek bir merkeze bağlanarak oluşturulan topolojidir. Genelde merkezde hub veya anahtar (swicth) deilen cihazlar kullanılır. Bus topolojiye göre daha performanslı olan topolojidir. Merkezdeki hub veya anahtar’da oluşacak problem bütün ağı etkiler.
    Halka Topoloji :Halka şeklindeki bağlantılarla yapılan topolojidir. Bilgisayarlar arasındaki bağlantılarda oluşacak aksaklık bütün bir ağı etkilemektedir. Performansı yüksektir ve ağda hiçbir çarpışma meydana gelmez.       Genişletilmiş Yıldız Topoloji :Yıldız topolojiye sahip küçük ağların yine aynı şekilde yıldız yapıda hub veya anahtarlar kullanılarak ağın genişletildiği topolojidir.
    Hiyerarşik Topoloji :Küçük yıldız topolojideki ağların hiyerarşik bir şekilde birbirlerine bağlandıkları ve bütün ağın trafiğini kontrol etmek üzere bir bilgisayara bağlandıkları topolojidir.       Karmaşık Topoloji :Ağdaki bütün uçların birbirine bağlandıkları ve ağ üzerindeki hiçbir ucun arasında fiziksel bağlantının kopuk olmadığı topolojidir. Bu yapıdaki ağlarda her zaman iletişim vardır. İletişimin kopmasının büyük risk olduğu durumlarda kullanılır.
Mantıksal Topolojiler
    Geniş Yayın Topoloji :Ağda bulunan her bilgisayar belli bir öncelik hakkı tanımaksızın, ağdaki bütün bilgisayarlara bilgi göndermek üzere ağ ortamına bilgi bırakabilirler. İlk gönderen ilk servisi alır (first come, first served) mantığıyla çalışır.
    Jeton Gezici Topoloji :Ağa bir sunucu tarafından jeton bırakılır. Bu jeton ağ ortamına girişi yönetir. Dolayısıyla ağda çarpışmaların olması önlenir
(Kaynak  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)


Temel Ağ Topolojileri         
Topoloji tanımı
1.   Topoloji türleri
2.1 Fiziksel Topoloji
2.1.1      Yol topolojisi ( Bus Topology )
2.1.2      Halka Topolojisi ( Ring Topology )
2.1.3      Yıldız Topolojisi ( Star Topology )
2.1.4      Gelişmiş Yıldız Topolojisi ( Extended Star Topology )
2.1.5      Ağ topolojisi ( Mesh Topology )
2.1.6      Ağaç Topolojisi ( Hierarchical tree Topology )
2.1.7      Çift Halka Topolojisi ( Dual ring Topology )
2.1.8      Hücresel Topoloji ( Cellular Topology )
2.1.9      Eğri Topoloji ( Irregular Topology )
2.2 Mantıksal Topoloji
2.2.1      Yayın Topolojisi ( Broadcast Topology )
2.2.2      İz topolojisi ( token passing topology )
      3 Fiziksel topolojilerin Karşılaştırılması
 
 
 
 
1.Topoloji Tanımı
 
Topoloji , bir ağın fiziksel ve mantıksal yapısını ifade eder. Ağı oluşturan bileşenlerin birbirlerine bağlanış şekilleri , kullanılacak aygıtlar, kablolama standartları, iletişim protokolünün seçimi ve bu protokollerin ağ yapısına  uygulanabilirliği de yine topolojinin kapsamı içerisindedir.
 
2. Topoloji Türleri
 
Fiziksel ve Mantıksal olmak üzere topolojiler ikiye ayrılırlar.
 
2.1 Fiziksel topoloji
 
Ağı oluşturan çevre birimlerinin birbirine bağlanırken kullanacakları  fiziksel bağlantı metodlarını belirler. Ağın yapısında kullanılacak kablolama türü ve kullanılacak cihazlar da yine bu topolojide belirlenir. Temel ağ topolojileri Yıldız , halka ve yol topolojileridir. Geniş anlamda incelenecek olursa fiziksel topoloji türleri 6 çeşittir. Bunlar,Yol topolojisi ( Bus Topology ) , Halka Topolojisi ( Ring Topology ) , Yıldız Topolojisi ( Star Topology ),Gelişmiş Yıldız Topolojisi ( Ext  Star Topology ) , Ağ topolojisi ( Mesh Topology ), Ağaç Topolojisi ( Tree Topology ) ’ dir.
 
 
2.1.1 Yol topolojisi ( Bus Topology )
 
Yol topolojisi bir kablo boyunca tüm terminallerin ( Sunucular , iş istasyonları ve diğer çevre birimlerinin ) doğrusal bir kablo segmentine bağlanması sonucu oluşur. Bu segmente Trunk adı verilir. Tipik olarak bu trunk yapısını ise koaksiyel kablo oluşturur.
 
Yol topolojisinde , sinyal tüm istasyonları dolaşır. Her bir istasyon sinyalin adresini kontrol eder ve bu sinyalin yol üzerinde geçtiği tüm istasyonlar bu adresin kendileri ile ilgili olup olmamaları üzerine sinyali işlerler veya pasif bir şekilde sinyali bırakırlar. Sinyal, istasyonların birbirlerine iletmesi şeklinde değil, kendi başına dolaşarak yol alır.
 
 
 
 
 
 
Ayrıca Yol topolojisi kendi içinde Klasik ( regular )  ve yerel ( Local )   olmak üzere ikiye ayrılır ;
 
Klasik yol topolojisinde her bilgisayar Omurga adı verilen tek yönlü bir hat üzerine bağlanırlar.
 
 
 
Yerel yol topolojisinde ise her bilgisayar , omurganın kendisini oluşturan birer noktadır. Genelde uçtan uca bağlantılı ağlar, yerel yol topolojisi şeklinde konfigüre edilirler.
 
 
 
 
 
Yol topolojisinin  avantajları ;
 
-          Bilgisayarların ve diğer çevre birimlerinin ağa kolayca bağlanabilmesi
-          Daha az kablo kullanılması.
-          Tasarımı ve genişletilebilirliği kolay olması
-          Geçici amaçlı ve kalıcı olmayan ağların hızlı bir şekilde kurulabilmesi için ideal olması.
-          Switch veya Hub gibi çevresel bağlantı aygıtlarının kullanılmaması ve böylece ek maliyetlerin ortadan kalkması.
-          Bir istasyonun çalışmaması durumunda diğerlerini etkilememesi
-          Büyütülebilirlik açısından en ucuz topoloji olması.
 
Dezavantajları ise ;
 
-          Sorun giderilmesi ve yönetimi zor olması
-          Kısıtlı sayıda istasyon ve kısa mesafe kablo üzerinde olması.
-          Ana kabloda oluşan bir kopmanın tüm ağın çalışmasını engellemesi
-          Eklenen her ilave istasyonun toplam ağ performansını kötü anlamda etkilemesi
-          Omurga kablonun her iki ucunda sonlandırıcıların bulunma zorunluluğu
 
 
Bu topolojide bilinen en yaygın kullanılan kablolama tipi Koaksiyel , fiber  ve twisted pair kablo , ve yaygın kullanılan protokol ise ethernet ve Localtalk protokolleridir.
 
 
 
2.1.2  Halka Topolojisi ( Ring Topology )
 
Bu topoloji , bir dairesel (ya da kapalı döngü) uçtan uca bağlantı topolojisidir. Tüm birimler ya doğrudan ya da bir aktarma kablosu ve arayüz ile halkaya bağlıdır. Elektriksel sinyal bir birimden diğer  birime tek bir yönde iletilir. Her birim, gelen kabloda alıcı, giden kabloda gönderici işlevi görür. Sinyal her birimde kuvvetlendirildiği veya yeniden oluşturulduğu için zayıflama en alt düzeydedir. Mantıksal olarak halka şeklinde bir yapıya sahip olan bu topoloji aslında fiziksel olarak bir çeşit yıldız topolojisi şeklindedir. İstasyonlar, Multistation Access Point ( MAU ) adı verilen merkezi bir transreceiver çevresinde bulunurlar.
 
 
 
 
 
 
 
Token Ring yapıda bir paket, halkanın çevresindeki tüm bilgisayarları dolaşarak hedef adrese ulaşır. Token adı verilen ileticiye teslim edilen sinyal , ağ üzerinde hedefe ulaşana kadar halka şeklinde bağlı bulunan istasyonlarca karşılanır , ve her istasyon sinyalin kendisine gönderildiğini kontrol eder ve şayet sinyalin üzerindeki adres örtüşmüyor ise sinyali güçlendirerek yeniden halka üzerinde diğer bir istasyona iletir. Sinyal, ilgili istasyona ulaştığında, bu istasyon ilk göndericiye Token’ı geri verir ve ağda bir sonraki sinyal taşınımı için yeniden ortam hazırlanır. Bu yüzden halka topolojisi aktif bir topolojidir .
 
 
Halka topolojisinin avantajları ;
 
-          Ağın büyütülmesi, toplam sistem performansına çok az bir oranda olumlu  etki yapar.
-          Tüm istasyonlar eşit erişim hakkına sahiptir.
Dezavantajları ise;
 
-          Bilinen en pahalı topolojidir.
-          Oldukça komplex’tir.
-          Bir istasyonun arızası durumunda tüm istasyonlar etkilenir.
 
Bu topolojide yaygın olarak twisted pair ve fiber optik kablolama tipi kullanılır. Uygun protokol ise Token Ring’dir.
 
 
 
2.1.3  Yıldız Topolojisi ( Star Topology )
 
 
Yıldız topolojisi,  her bir terminalin (Sunucular, İş istasyonları ve diğer çevre birimlerinin ) switch veya hub adı verilen merkezi konnektörlere  direk olarak bağlanması sonucu oluşur.  Veri, hedef adresine gitmek için switch veya hub’dan geçer. Switch veya hub ağın tüm fonksiyonlarını yönetir ve kontrol eder. Ayrıca ağda bir tekrarlayıcı/sinyal güçlendirici (repeater) gibi de çalışırlar.
 
 
 
 
 
 
Yıldız topolojisinin avantajları ;
 
-          Yeni istasyonların eklenmesi kolaydır.
-          Yönetimi ve hata tespiti basittir ve kısa zamanda halledilebilir.
-          Birbirinden farklı kablolama metodları ile bağdaşabilir.
-          Herhangi bir istasyondaki arıza veya yeni bir birimin eklenmesi halinde bundan tüm ağ etkilenmez.
 
Dezavantajları ;
 
-          Diğer topolojilere oranla, çok daha fazla kablo gereksinimi olur.
-          Hub veya Switch cihazlarında ortaya çıkan sorunlarda tüm ağ etkilenir.
-          Bu cihazların kullanılması sonucunda, yol topolojisine göre maliyeti daha yüksektir
Günümüzde yaygın bir kullanıma sahip olan bu topolojide twisted pair ve fiber optik kablo türleri kullanılır. Ethernet ve Localtalk ise yine bu topolojinin yaygın olarak  kullanılan protokol tipidir.
 
 
2.1.4  Gelişmiş Yıldız Topolojisi ( Extended  Star Topology )
 
 
Bu topoloji, birden fazla birbirine bağlı olan  yıldız topolojilerinin yine bir merkezi düğüm çevresinde oluşturdukları yıldız topolojisi olarak tanımlanır.
 
 
 
Bu yapıda kullanılan kablolama mesafesinin kısa oluşu ise bir avantaj olarak görülür. Günümüzde telefon şebekelerinin yapıları bu topolojiye örnek gösterilebilir.
 
 
2.1.5  Ağ Topolojisi ( Mesh Topology )
 
 
Ağ topolojisi, ağdaki tüm istasyonların diğer istasyonlar ile uçtan uca kendi aralarında bağlantıları sonucu oluşan topoloji türüdür. Bu yapıda kullanılan kablolamanın çok belirgin avantaj ve dezavantajları vardır.
 
 
 
 
Bu yapının avantajları ;
 
-          Her istasyonun  kendi başına diğerleri ile uçtan uca bağlantı kurmasından dolayı, çoklu bağlantı oluşmakta ve böylece herhangi bir bağlantının kopması durumunda, sinyalin hedefine ulaşabilmesi için diğer bağlantıları kullanması en önemli  avantajdır.
-          Bir istasyondan yayınlanan sinyal farklı hedeflere yöneldiğinde çoklu oluşan bağlantı sayesinde kısa süre içerisinde ağdaki hedeflerine varacaktır, böylece taşınım zamanı kısalacaktır.
 
Dezavantajları ise;
 
- Ağ üzerinde az sayıda düğümün bulunduğu durumlarda ve ortam boyutunun küçük olması halinde ortaya çıkan bağlantı miktarının çok fazla gözükmesi ve bu durumda ağ hızının yavaşlaması.
 
Mantıksal bir perspektiften bakılacak olunursa, bu yapının durumu, performansı , ağdaki merkezi dağıtıcıların ve diğer cihazların sayısı ile doğru orantılıdır. Ayrıca Ağdaki her birim diğer tüm birimler için birer bağlantı gerektirdiğinden dolayı genellikle uygulamada pek fazla pratik bulunmayan bir özelliğe sahiptir.
 
 
 
2.1.6  Ağaç Topolojisi  ( Hierarchical Tree Topology )
 
Temel olarak yol topolojisi ile yıldız topolojisinin karakteristik özelliklerinin kombinasyonu şeklinde ortaya çıkan bir topoloji türüdür. Yıldız şeklinde bağlı istasyonların omurga üzerinde konumlanması sonucu oluşan yol modeli ağaç topolojisini oluşturur. Diğer bir yönden , ağaç topolojisi mantıksal açıdan gelişmiş yıldız topolojisine benzer. Tek farkları ise ağaç topolojisinin herhangi bir merkezi düğüme ihtiyaç duymamasıdır.
 
İki şekilde ortaya çıkar , omurga ağacı ( Backbone tree ) ve ikili ağaç ( binary tree ) . Omurga ağaç modelinde her düğüm hiyerarşik bir düzen içerisinde alt dallara ayrılır. İkili ağaç yapısında ise her düğüm sadece iki segment halinde bölünerek yapıyı oluşturur. Ağaç topolojisi yapısında sinyalin akış şekli hiyerarşik bir düzende oluşur.
 
 
 
Bu yapının avantajları ;
 
-          Her bir segment için noktadan noktaya bir kablolama yapısı kullanılır, böylece segmentlerde oluşan bir kesinti halinde diğerleri etkilenmez.
-          Birbirinden farklı donanım ve yazılım üreticilerinin sağladıkları ürünler uyum içerisinde çalışabilir.
 
Dezavantajları ise ;
 
-          kullanılan kablolamanın tipine göre her bir segmentin ortalama uzunluğu belirli bir limiti geçemeyebilir.
-          Eğer ana omurga ( trunk ) yapısında bir kopma olursa tüm ağ işlevini kaybeder.
-          Kablolama açısından konfigürasyonu diğer tüm topolojilerden oldukça daha zordur.
 
 
Bu yapıda gözönünde bulundurulması gereken bir husus , 5-4-3 ethernet kuralıdır ;
 
Bir sinyalin  gönderilmesi anında bu sinyal  belli bir süre içinde ağın diğer  parçalarına ulaşır. Her bir switch, hub veya repeater sinyalin ulaşma süresine nispeten çok küçük bir zaman dilimi daha ekler. Ağdaki iki istasyon arasında maksimum 5 segment olması gerekir ve aynı zamanda fiziksel olarak  4 repeaters, switches veya hub bulunması gerekir. Şayet  koaksiyel kablo kullanılmışsa sadece 3 omurga ( trunk )  olabilir.
 
Eğer ağ uçtan uca fiber optik kablo ile tesis edilmiş ise veya omurgada fiber kablo ve UTP kablolama ile karma tesis edilmiş ise bu kural 7-6-5 olarak revize edilir.
 
 
Ethernet protokolünün kullanıldığı ağaç topolojisinde geleneksel olarak kullanılan kablolama türleri ise fiber optik, koaksiyel, ve twisted pair kablolardır.
 
 
 
 
2.1.7  Çift Halka Topolojisi   ( Dual Ring Topology )
 
 
Çift Halka topolojisi , birbirine eşmerkezli bir yapıda bulunan ve her bir halkanın kendi içinde birbirine bağlı istasyonlarının sadece kendisi ile komşu olan dış halkaya ait istasyon ile iletişim halinde bulunduğu bir yapıdır. Halkalar birbirine bağlı değildir ve aralarında herhangi bir sinyal alışverişi bulunmaz.
 
 
 
 
Diğer bir deyişle, çift halka topolojisi, geleneksel halka topolojisinin aynısıdır fakat birinci halkayı dıştan kuşatan ikinci  bir halka bulunur ve bu dış halka sayesinde her bir istasyon kendilerine eşdüzeyde bulunan diğer istasyonlar ile sinyal alışverişini sağlarlar. Böylece ağdaki esneklik ve güvenilirliği sağlamak üzere her aygıt kendi başlarına bağımsız olan iki halkanın ortak iletişim aygıtı haline gelir.
 
 
2.1.8  Hücresel  Topoloji  ( Cellular Topology )
 
 
Hücresel topoloji, her birinin kendi merkezi üzerinde birbirinden bağımsız düğümleri bulunan dairesel veya altıgen biçimindeki alanların oluşturduğu topoloji yapısıdır.
Her geçen gün önem kazanan bir özelliğe sahip olan  bu yapı, kablosuz teknolojinin kullanımı ile birbirinden farklı bölünmüş coğrafi alanları kullanır. Elektromanyetik dalgalar sayesinde oluşan bağlantıda, uçların her biri sabit veya taşınabilir bir durumda olabilir. ( ör: otomobillerdeki hücresel telefonlar, uydu bağlantı linkleri )
 
 
En belirgin avantajı ise dünya atmosferi ve uzay boşluğu haricinde herhangi bir taşıyıcı medyanın bulunmamasıdır. Dezavantajı ise ortamda dolaşan sinyalin dinleme ve izlenmeye açık bir durumda bulunması ve bunun getirebileceği güvenlik tehditleridir.
 
2.1.9  Eğri Topoloji  ( Irregular Topology )
 
Eğri Topoloji , ağ bileşenleri arasında belirgin bir bağlantı şekli ve yolunun bulunmadığı, çarpık bir modelin ortaya çıktığı duruma denir. Bu topolojide kablolama oldukça düzensizdir ve çok  sayıdaki düğümün birçok kablo ile gelişigüzel bağlantısı ağın  düşük performans sergilemesine ve güvensiz veri iletişimi yapmasına neden olur.
 
 
 
 
2.2 Mantıksal Topoloji  ( Irregular Topology )
 
 
Ağların mantıksal topolojileri, ağ aygıtları ve istasyonların birbirleri ile nasıl iletişim kuracaklarını belirleyerek bunları ortak bir protokol çerçevesinde birleştirir.
 
 
2.2.1  Yayın  Topolojisi  ( Broadcast Topology )
 
Yayın topolojisi , her istasyonun ağ ortamında sinyali diğer tüm istasyonlara aynı anda iletmesi kuralına dayanır. Yollayıcı , sinyali yayınladıktan sonra adresin eşleştiği istastonu bulduğu ana kadar tüm ağ üzerinden ayrı ayrı dolaşarak hedefi arar, herhangi bir aktarım sözkonusu değildir.
 
 
2.2.2  Token geçiş  Topolojisi  (Token passing Topology )
 
Bu topoloji , elektronik bir  token’ın ( sinyal ) her bir istasyona uğrayarak tüm ağı dolaşması esasına dayanır. Burada sözü edilen token, bir taşıyıcı görevindedir ve uğradığı her istasyon , o anda iletecek veya dağıtacak herhangi bir dataya sahip değilse token’ı bir sonraki istasyona aktarır ve böylece bir repeater görevi yapmış olur. Şayet ağa sunulacak bir data varsa, token’a o anda sahip olan istasyon datayı ekleyerek dolaşıma sunar ve sinyal bu şekilde taşınmış olur.
 
 
 
3. Fiziksel Topolojilerin karşılaştırılması
 
 
Parasal açıdan bir karşılaştırma yapıldığında, Yol topolojisi en düşük maliyetli olanıdır. Diğer topolojilere göre az sayıda aygıt kullanılır. Yine bu topoloji kablo kullanımı açısından daha az gereksinim duyar.
 
Büyütülebilirlik açısından ise, Yıldız topolojisi cihazların ve istasyonların kolayca ağa eklenebilmesi sonucu büyümeye açık bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu topolojinin kullandığı twisted pair kablo tipi, yaygın olması açısından yıldız topolojisini daha popüler hale getirir.
Kaynak :
 
* Networking Fundamentals, Florida Center for Instructional Technology, College of Education, University of South Florida,
 
* Cisco Networking Academy , Cisco Systems Inc.
 
* Enterprise Networking, Toby Velte, Anthony Velte, Osborne Mcgraw Hill, 2001
 
* Networking Topologies , David R. Frick  & Co.CPA
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2015, 17:49:21 Gönderen: Admin »

Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

31 Ocak 2015, 23:03:39
#1
1. FTP (File Transfer Protocol) ne anlama gelmektedir?
A) Servis sağlayıcısıdır.
B) İnternet bağlantı protokolüdür.
C) İnternette bulunan sayfaları gezmek için kullanılan protokoldür.
D) İnternette dosya alma ve gönderme protokolüdür.

2. Aşağıdakilerden hangisi Browser (tarayıcı) programının ne işe yaradığını en doğru şekilde belirtir?
A) Kâğıt üzerindeki yazıları bilgisayara aktarır.
B) İnternet sayfalarını bilgisayarda görmemizi sağlar.
C) İnternete bağlantı sağlar.
D) İnternet bağlantısı sunar.

3. Ağ topolojileri içerisinde sorunların tespit edilmesi ve çözülmesi kolay olan ve veri iletim hızlarının yüksek olmasından ötürü tercih edilen topoloji çeşidi aşağıdakilerden
hangisidir?
A) Halka (Ring) topoloji
B) Yıldız (Star) topoloji
C) Yol (Bus) topoloji
D) Hub (Göbek) topoloji

4. Aşağıdaki hangisi IP Adresine doğru bir örnektir?
a) 192.168.2.1
b) 10.20.30
c) 192.10.1
d) 192.6

5. Birbiriyle yakın mesafedeki bilgisayarların bir kablo ve ya ethernet kartı aracılığıyla bağlanmasından oluşan bilgisayar ağı aşağıdakilerden hangisidir?
a) Geniş Alan Ağı-WAN
b) Yerel Alan Ağı-LAN
c) Dar Alan Ağı
d) Dünya Ağı

6. Bir ağdaki cihazların birbirini tanımak, birbirleriyle iletişim kurmak ve veri alışverişinde bulunmak için kullandıkları benzersiz numaralara ne denir?
a) Bilgisayar Ağı
b) Bilgisayar Donanımı
c) Bilgisayar Yazılımı
d) IP Adresleri

7. Birden çok bilgisayarın birbirine bağlı olarak kullanılmasıyla oluşturulan çalışma biçimine ne denir?
a) Bilgisayar
b) Bilgi sayar Donanımı
c) Bilgisayar Ağı
d) Bilgisayar Oyunu

8. Aşağıdaki internet adresi uzantılarından hangisi ilk ve ortaöğretim kurumu sitelerinde kullanılır?
A) Edu
B) Gov
C) k12
D) com

9. Bilgisayar ağlarının en önemli yararı aşağıdakilerden hangisidir?
a) Bilgi Paylaşımı
b) Bilgisayarın çalışmasını sağlaması
c) Bilgisayar parçalarının daha iyi çalışmasını sağlaması
d) Bilgisayarda oyun oynanmasını sağlaması

10. Hangi topolojide her bilgisayarın daima iki komşusu vardır?
A) veri yolu
B) halka
C) yıldız
D) üçgen

11. Günümüzde en çok kullanılan UTP kablo türü hangisidir?
a) Cat7
b) Cat6
c) Cat5
d) Cat4

12. Cat5 kablolar için kullanılan 568B standardında Yeşil-Beyaz renginden sonra hangi renk gelir?
a) Yeşil
b) Beyaz
c) Mavi
d) Mavi-Beyaz

13. Telefon hatları üzerinden çok yüksek hızlarda veri alış veriş hızı sağlayan DSL teknolojisi hangisidir?
a) VDSL
b) ADSL
c) 3G
d) ADSL2

14. Çeşitli nedenlerle zayıflamış olan sinyali kuvvetlendirmek için kullanılan ağ cihazı hangisidir?
a) Tekrarlayıcı(Repeaters)
b) Yönlendirici (Routers)
c) Modem
d) Erişim Noktası (Access Point)

15. Verileri ışık hızıyla ileten kablo türü hangisidir?
a) Koaksiyel Kablo
b) Fiber Optik Kablo
c) STP Kablo
d) UTP Kablo

16. Aşağıdakilerden hangisi Fiber Optik kabloları sonlandırır?
a) RJ–11
b) RJ–12
c) RJ–45
d) ST_SC

17. İp adresini isme dönüştüren protokol aşağıdakilerden hangisidir?
a) DNS
b) Ethernet
c) DHCP
d) IP

18. Aşağıdakilerden hangisi Ağ çeşitlerinden değildir?
a) VPN
b) WAN
c) SPN
d) LAN

19. TCP/IP katmanlarından boş bırakılan katman hangisidir? Uygulama Katmanı-İletim Katmanı ——————-Ağ Giriş Katmanı
a) Fiziksel Katmanı
b) Ağ Katmanı
c) Sunuş Katmanı
d) İnternet Katmanı

20. Aşağıdaki kısaltmalardan hangisi ağ kartı anlamındadır?
a) BNC
b) NIC
c)UTP
d) OSI

21. Yıldız topolojisi ile ilgili verilenlerden hangisi yanlıştır?
a) Arıza tespiti zordur
b) Diğer topolojilere göre masraflıdır.
c) Ağa yeni istasyon eklemek kolaydır.
d) Merkezi birimin bozulması tüm sistemi etkiler

22. OSI Modelinde kullanıcıya en yakın, en üstteki katman hangisidir?
a) Fiziksel Katman
b) Uygulama Katmanı
c) Oturum Katmanı
d) Ulaşım Katmanı

23. Aşağıdakilerden hangisi UTP kablolarda kullanılan koddur?
a) DB
b) RC
c) RJ
d) RG

24. Aşağıdakilerden hangisi ağ ortamında bulunması gereken donanımlardan değildir?
a) Ağ kablosu
b) Anahtar
c) İşletim Sistemi
d) Router

25. Aşağıdakilerden hangisi ağ topolojilerinden biri değildir?
a) Star
b) Tree
c) Tour
d) Bus
Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

01 Şubat 2015, 00:04:29
#2
26. Kullanım alanı telefon iletişimi ve zil teli gibi zayıf akım sistemleri olan kablo kategorisi hangisidir?
a) Cat4
b) Cat3
c) Cat2
d) Cat1

27. Aşağıdakilerden hangisi aynı anda hem telefon hem de internetin kullanılmasını sağlayan cihazdır?
a) Router
b) Splitter
c) Modem
d) RJ–45

28. Aşağıdakilerden hangisi Yol Topolojisinin özelliklerinden değildir?
a) Kablo yapısı güvenlidir.
b) Ucuz ve kurulumu kolaydır.
c) Maksimum 50 istasyon bağlanabilir.
d) Bir istasyonda oluşan hata tüm sistemi etkiler.

29. Yönlendirici ( Router) OSI referans modelinin hangi katmanında bulunur?
a) Ulaşım
b) Fiziksel
c) Veri Bağı
d) Ağ

30. Ağ arabirim kartlarının kendine özgü 48 bitlik fiziksel bir adresi vardır. Bu adrese ne denir?
a) OKTET
b) MAC
c) IP
d) DHCP

31. FTP protokolünün çalıştığı katman aşağıdakilerden hangisidir?
A) Fiziksel katman
B) Uygulama katmanı
C) Oturum katmanı
D) Ulaşım katmanı

32.ADSL modemlerde kullanılan en güvenilir şifreleme yöntemi hangisidir?
A) wep veya wpa
B) wep veya wpa2
C) wpa2 veya wpa
D) wep

33. ………………… birbirine kablolarla bağlanmış server, printer, pc, modem gibi birçok haberleşme ekipmanının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır. Noktalı yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
A) Network
B) TCP
C) SMTP
D) Firewall
E) Gateway

34. Aşağıdakilerden hangisi güvenlik seviyelerinden değildir?
a) D seviyesi
b) C seviyesi
c) B seviyesi
d) Z seviyesi
e) A seviyesi

35. Aşağıdakilerden hangisi ya da hangileri network yapısı değildir?
I- Star
II- Bus
III- Ring
IV- Subnet
A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) Yalnız IV
E) I-II

36. Ağ üzerinde veri iletimi için kullanılan kurallar veya işlemlere ne ad verilir?
A) Telnet
B) Gateway
C) Protokol
D) İnternet
E) Subnet

37. Ethernette UTP topolojisinde 100 metrenin ötesine verinin iletilmesi aşağıdakilerden hangisi ile sağlanır?
a) switch
b) hub
c) repeater
d) ring
e) bus

38. Ağ yönetiminde en iyi güvenliği hangi model sağlar?
a) merkezden yönetim
b) dağıtılmış yönetim
c) bireysel yönetim
d) karşılıklı yönetim
e) karışık yönetim

39. Bir bilgisayardaki MAC adresi ne zaman değişir?
a) Bilgisayarınızı yeni bir LAN’ a bağladığınızda
b) Bilgisayarınızın ethernet kartını değiştirdiğimizde
c) İki bilgisayarı paralel porttan bağlandığında
d) İki bilgisayarı seri porttan bağlandığında
e) Bilgisayara bir fax-modem programının kurulmasında

40. Aşağıdakilerden hangisi elektronik cihazlar için standart olmuşlardır?
I. RS 232
II. RS 485
III. TCP/IP
a. Yalnız I
b. Yalnız II
c. Yalnız III
d. I,II
e. I,III

41. Fast Ethernet bir saniyede ne kadar veri taşıyabilir?
A) 10 Mbps
B) 25 Mbps
C) 50 Mbps
D) 75 Mbps
E) 100 Mbps

42. Aşağıdakilerden hangisi en düşük düzeyde güvenlik seviyesidir?
a) D
b) F
c) E
d) A
e) B

43. TCP / IP ile kurulan bir bilgisayar ağında bir bilgisayarı aşağıdakilerden hangisi ya da hangileri tanımlamaz?
I- IP adresi
II- Donanım Adresi
III-Bilgisayar Adı
IV-Network adı
a) I, II, III, IV
b) Yalnız I
c) I, III, IV
d) I, II, III
e) Yalnız III

44. Aşağıdakilerden hangi kablo türü en hızlı veri iletimini sağlar?
a) UTP
b) Koaksiel
c) Telefon kablosu
d) BNC
e) Fiber optik kablo

45. FTP ( File Transfer Protocol) nedir?
a) Şifreleme programıdır.
b) Güvenlik programıdır.
c) Email programıdır.
d) Dosya kontrol birimidir.
e) Dosya aktarımı yapan internet protokolüdür.

46. Aşağıdakilerden hangisi iyi bir parolanın özelliklerinden değildir?
a) Kullanıcı Adı ve baş harfleri, belirgin kişi adlarından oluşmamalıdır.
b) Oturum açma adındaki karakterlerin bir rotasyonu değildir
c) Kullanıcının doğum tarihi ve telefon numarası gibi belirgin olmamalıdır.
d) En az 3 karakterden oluşmalıdır.
e) En azından 2 alfabetik ve 1 tane de alfabetik olmayan karakter içerir.

47. Aşağıdakilerden cihazlardan hangisi MAC adresini kullanmaz?
a) Router
b) Switch
c) Hub
d) Modem
e) Eternet kartı

48. Ethernet network cihazlarına, tanınabilmeleri için Hexadecimal ve dünyada bir eşi daha olmayan seri numarası verilir. Bu numaralara ne denir?
a) Mac adresi
b) Ethernet adresi
c) IP adresi
d) CRC
e) Broadcast adresi

49. Aşağıdakilerden hangisi proxy serverın avantajlarından değildir?
a) Ağ performansını artırır
b) İnternet bağlantısının paylaştırılması
c) İnternet bağlantı trafiğini kontrol eder
d) Yerel ağda daha hızlı bilgi transferi sağlar
e) Web sayfalarının güncellenmesinin yetersiz olması

50. Aşağıdakilerden hangisi internet olanaklarından değildir?
a) Telnet
b) FTP
c) Web
d) IRC
e) NIC

Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

01 Şubat 2015, 00:08:46
#3
51. Aşağıdakilerden hangisi internetin toplumsal etkilerinden değildir?
a) Politik
b) Ticari
c) Dışa bağımlılık
d) Ahlaki
e) Yabancı dil gerekliliği

52. Herhangi bir TCP/IP portuna dışardan gelen bağlantı isteklerini engelleyebilen ancak aynı port üzerinden dışarı çıkışlara izin veren yapı nedir ?
a) FTP
b) Firewall
c) Router
d) Switch
e) NPN

53. Hub bilgisayar ağlarında en fazla kaç metre kablo kullanım hakkı verir?
A) 50
B) 100
C) 150
D)200
E) 250

54. RS 232 için aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
a. 1 km’ye kadar veri iletilebilir.
b. Paralel iletişim standardıdır.
c. 100 km’ye kadar veri iletilebilir.
d. 5 cm kablo kullanılır.
e. Veri iletimi güvensizdir.

55. Güvenlik önlemi olarak aşağıdakilerden hangisinin yapılması sakıncalıdır?
a) Virüs ataklarına karşı koruma sistemleri
b) İçerden ve dışardan ağ üzerindeki kaynaklara erişim kısıtlamaları
c) Şifresiz bilgi aktarımı
d) Sanal ağlar ile fiziksel konumdan bağımsız güvenli kullanıcı gruplarının oluşturulması
e) Firewall ile WEB Server ve dahili network’ün dış tehditlerden korunması

56. Sinyali alıp, güçlendirip, gönderme özelliğine sahip network ekipmanına ne ad verilir?
A) Repeater
B) Router
C) Switch
D) Hub
E) Gateway

57. Aşağıdakilerden hangisi FTP’ nin özelliklerinden değildir?
a) Dosya aktarımı yapar
b) İnternet protokollerindendir.
c) Anonymous FTP’ lerde dosya yazma hakkımız yoktur.
d) Dosya işlemleri komutlarla yapılır.
e) Bağlandığımız makineye dosya gönderme işlemi PAT komutu ile yaparız

58. Modemler bilgisayarlarla ne türden iletişim kurarlar?
a. Seri
b. Paralel
c. Eş zamanlı
d. Sıralı
e. Hiçbiri

59. Aşağıdakilerden hangisi koaksiyel kablo türlerinden biridir?
a. RG-58        
b. RG-5      
c. RG-7  
d. RG-9

60.  “10 Base F” bir Ethernet kart türü standardı için aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
a. Fiber optik kablo kullanılmaktadır
b. 100 Mps hıza sahiptir
c. RJ45 konnektör kullanılmaktadır
d. UTP kablo kullanılmaktadır

61. Aşağıdakilerden hangisi iki ağ arasında zayıflayan sinyali güçlendirerek ağ mesafesini artıran donanım cihazıdır?
a. Köprü          
b. Yineleyici
c. Ethernet    
d. Yönlendirici

62. Aşağıdakilerden hangisi switch’ler için söylenemez?
a. MAC adreslerini hafızasında tutabilir
b. HUB’larla aynı görevi yerine getirir
c. Ağdaki bilgisayar sayısına oranla hızı değişir
d. OSI’nin 2. ve 3. katmanında görev yapar

63. Yapısal olarak farklı topolojilere sahip ağlar asarında bağlantı yapabilmeyi sağlayan ağ donanımı hangisidir?
a. Yineleyici              
b. Ağ geçidi
c. Yönlendirici            
d. Köprü

64. Aşağıdakilerden hangisi donanımsal yapıyla bağlantı sağlar?
a. Veri katmanı          
b. Taşıma katmanı
c. Fiziksel katman      
d. Sunum katmanı

65. E-mail’in denetim, kimden kime, ne zaman gönderileceğini hangi protokol düzenler?
a. TCP/İP        
b. SMTP        
c. FTP            
d. http
 
66.  “Bir internet ağını alt ağlara bölmek,……. Denilen bir IP numarası kullanılarak yapılmaktadır.” Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
a. Ping                        
b. Subnet Mask
c. Ağ numarası          
d. Broadcast

67.  İkili sayı sisteminde 10011011.11011111.01101111.01010111 şeklide gösterilen IP adresinin desimal gösterimi aşağıdakilerden hangisidir?
a. 123.223.101.55      
b. 155.223.207.85
c. 155.223.111.87      
d. 123.216.211.95

68.  C sınıfına ait adresler ile kaç adet ağ adreslenebilir?
a. 126      
b. 254      
c. 2.097.150      
d. 2.097.152

69. Hangi ağ topolojisinde koaksiyel kablo kullanılmaktadır?
a. Halka              
b. Ağaç
c. Yıldız              
d. Doğrusal

70.  Hangi ağ topolojisinde merkezde HUB veya SWITCH bulunur?
a. Halka  
b. Ağaç  
c. Yıldız  
d. Doğrusal

71. Aşağıdaki kablo standartlarından hangisi Korumasız Çift Bükümlü kablo için kullanılır?
a. 10 Base T                
b. 10 Base F
c. 10 Base 2                
d. 10 Base 36

72. Hangi ağ topolojisinde istasyonların birinde arıza olursa ağ devre dışı kalır?
a. Halka
b. Ağaç    
c. Yıldız  
d. Ortak Yol

73. Hangi ağ topolojisi çok büyük ağların ana omurgalarını oluşturur?
a. Halka  
b. Ağaç  
c. Yıldız    
d. Doğrusal

74. Hangi iletişim şeklinde bir taraf veri gönderirken diğeri veri göndermek için beklemektedir?
a. Simpleks                
b. Full Dubleks
c. Half Dubleks            
d. Dubleks

75. Aşağıdakilerden  hangisi üzerine gelen veriyi bütün portlarına dağıtır?
a. Switch    
b. Repeater    
c. Gateway    
d. Hub

76. Aşağıdakilerden hangisi yönlendirme protokollerinden değildir?
a) RIP
b) EGP
c) BGP
d) OSPF
e) BBG

77. Subnet (Alt-ağ) hangi amaçlar için kullanılır?
A. Kullanılan ağı alt ağlarına bölmek için kullanılır
B. Ağın güvenliğini sağlamak için
C. Web adreslerini IP adreslerine çevirir
D. Uzaktaki bir bilgisayara erişimi sağlar.
E. Statik yönlendirme yapmayı sağlar

78. Yıldız topolojisinde max kablo uzunluğu ne kadardır?
a) 400
b) 500
c) 200
d) 100
e) 300

79. Aşağıdakilerden hangisi UDP ile ICP arasındaki farktır?
a) TCP bir veri paketinin karşı uygulamanın iletiyi alıp almadığına dair kontrol eder. UDP protokolü kontrol etmez.
b) TCP protokolü OSI’ nin uygulama katmanında çalışır. UDP ise fiziksel katmanda çalışır.
c) TCP bilgisayardaki port numaralarını kullanır. UDP kullanmaz.
d) TCP VNP(sanal ağ) de kullanılır. UDP kullanılmaz.
e) UDP tüm ağ protokollerini bünyesinde barındırır. TCP barındırmaz.

80. Aşağıdakilerden komutlardan hangisi yönlendirme tablosu yaratmada kullanılır?
a) Router
b) Ping
c) telnet
d) netstat
e) tracert

81. Aşağıdakilerden hangisi VNP ‘nin avantajlarından değildir?
a) Donanım giderlerini azaltır
b) Aktarım maliyetini düşürür
c) Alt yapı maliyetinden kurtarır
d) Özel veriye güvenli erişimi sağlar.
e) VNP için dial-up bağlantı gerektirir

82. &$’ın görevi aşağıdakilerden hangisidir?
a)       Ampersant komutları hakkında bilgi verir.
b)       Çevirim komutları hakkında bilgi verir.
c)       S adresleri hakkında bilgi verir.
d)       Arama sesi için bir an bekle.
e)       Kaçış kodu.

83. CSMA/CD protokolünün görevi aşağıdakilerden hangisidir?
a)       Hızı kontrol eder.
b)       Paketlerin gidiş ve gelişini kontrol eder.
c)       Güvenlik içindir.
d)       İletişim görevini yapar.
e)       İletişim hattına bilgi paketinin nasıl yerleştirileceğini belirler.

84. Aşağıdakilerden hangisi eğer kablo başka bir veri transferi nedeniyle meşgul değilse, transfere başlar.
a)       Multiple Access
b)       Collision Detection
c)       Carrier Sense
d)       Baseband Network
e)       Broad Network

85. Gönderilen bilginin içindeki bitlerle matematiksel hesaplar yaparak bu sonucu da bilgiye göndermek suretiyle bir mesaj içindeki hataları belirleme metoduna ne ad verilir?
a)       Collision Detection.
b)       Carrier Sense.
c)       Multiple Access.
d)       Broad
e)       CRC

86. Aşağıdakilerden hangisi kablo üzerinde kominikasyon sağlamak amacıyla, sadece tek bir band kullanılmasına izin veren haberleşme standardıdır?
a)       Mac haberleşmesi
b)       Broadband Network
c)       Baseband Network
d)       CRC
e)       Collision Detection

87. Eğer iki veya daha fazla terminal aynı anda iletime geçerse sinyal çarpışması olur. Bu olaya ne ad verilir?
a)       CRC
b)       Carrier Sense
c)       Multiple Access
d)       Collision Detection
e)       Broadcast

88. Aşağıdakilerden hangisi dünyanın ilk proxy sunucusunun yeni versiyonudur, en iyi ağ bağlantısı olarak seçilmiştir?
a) Net proxy
b) WinProxy
c) Multi Proxy
d) Wingate
e) Withgate

89. Aşağıdakilerden  hangisi Linux işletim sisteminde kullanılan proxy serverdir?
a) Share tehe Net
b) Cpproxy server
c) Allegrolurf
d) Squid
e) Win Route

90. Aşağıdakilerden  hangisi SQUİD’in  özeliklerinden değildir?
a) Gelişmiş bir hata ve bilgilendirme kayıt sistemi var
b) Geniş bir platform desteği var
c) GNU lisansı altında
d) SSL (Secure Shell Layer) taleplerini destekler.
e) İçinde “?” yada “/cgi-bin/” geçen sayfaların kayıtlarını tutar.

91. Yarı saydam (half Transparent) proxyinin özeliği aşagıdakilerden hangisidir.?
a) İstenilen çalışma akışını değiştiremezsiniz.
b) İstenilen alanları kısmen değiştirilebilir.
c) İstenilen alanlar çok kolayca değiştirilebilir.
d) Gizli değildir.
e) Gerçek ip numaranız dahil istenilen alanlar değiştirilebilir.

92. Aşağıdakilerden hangisi Proxy Serverın görevlerinden değildir?
a) İsteklerin filitrelenmesi
b) Bağlantının paylaştırılması
c) İnternet bağlantı trafiğinin kontrol edilmesi
d) Mail trafiğinin kontrol edilmesi
e) Performasın artırılması

93.  VPN inin temel yararları  nelerdir?
I-güvenli veri tarnsferi
II-düşük donanim faaliyeti
III-internet bağlantısını hızlandırır.
IV-basit ağ tasarımı
a) I ve II
b) I ve III
c) I,II ve III
d) II ve IV
e) I ,III ve IV

94. Aşağıdakilerden hangisi ağ güvenlik türlerinden değildir?
a) Dosya güvenliği
b) Server güvenliği
c) Kullanıcı güvenliği
d) Fiziksel güvenlik
e) Davetsize karşı güvenlik

95. Aşağıdakilerden hangisi VPN çeşitlerinden değildir?
I-Çevirmeli ağ VPN (dial VPN veya VPDN)
II- Kiralık VPN
III- Dedicated/adanmış VPN
a) I- III
b) Yalnız II
c) Yalnız III
d) I ve II
e) I ve III

96. Aşağıdaki protokollerden hangisi Novell Netware işletim sisteminin bir protokolüdür?
a) IP
b) IPX
c) Arp
d) HTTP
e) TCP

97. X.25 OSI modelinin hangi katmanında çalışır?
a) 2
b) 5
c) 7
d) 4
e) 3

98. Aşağıdakilerden hangisi OSI modeli katmanlarından değildir?
A. Link level
B. Network Level
C. Ethernet Level
D. Transport Level
E. Application Level

99. Yüksek seviyeli fiziksel hata kontrolüne gönderilmiş verilerin hata çerçevesinde kontrolüne olanak veren X.25 protokolü hangisidir?
A. LAPB
B. Control Field
C. Address Field
D. FCS
E. Window Size

100. Bir işaret çerçevesinin baş ve sonunu belirten ve ardışık 6”1” bit’inden oluşan kod aşağıdakilerden hangisidir?
A. LAP
B. DCE
C. DTE
D. CCITT
E. FLAG

« Son Düzenleme: 03 Aralık 2016, 21:57:23 Gönderen: Admin »

Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

01 Şubat 2015, 17:35:13
#4
101. Sadece veri iletmekte olan veri iletişim donanımının tersine, verileri içine alabilen veya ortaya çıkarabilen donanımlara ne ad verilir?
A. DTE
B. CCITT
C. DCE
D. FLAG
E. CRC

102. “…………….. dizini Anonymous FTP lerde sadece yazma yetkisini verir.” İfadesindeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelir ?
A. Upload
B. PUB
C. Incoming
D. ROOT
E. Put

103. “Sizin okuduğunuz bilgiyi bir başkasının okuyamayacağı bir yapıya dönüştürmek için kullanılır.” İfadesi aşağıdakilerden hangisinin tanımıdır?
A. Şifreleme
B. Anahtar
C. Kök Sertifika
D. Dijital Sertifika
E. Sertifikasyon Kurumu

104. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?
A. Şifreleme ve şifreyi çözmek için bir matematiksel algoritma ve anahtar gereklidir.
B. Şifreleme yönteminde bilgi , alıcı dışında başka bir kişi tarafından okunmaması ya da değiştirilmesi için kodlanır.
C. Anahtar bir metin ile birlikte bir mesaj veya dijital imzayı şifrelemek üzere kullanılan özel bir sayıdır.
D. Şifreleme ve şifreyi bir matematiksel algoritma ve anahtar gereklidir.
E. Gizli anahtarların herkes tarafından bilinmesinin sakıncası yoktur.

105.
I. Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve gizliliği SAĞLAR.
II. İletilen dökumanların tarih ve zamanını doğrular.
III. Mesajı göndereni ve mesajı alanı doğrulamaz.
IV. Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır.
V. Kullanıcıya ait gizli anahtar bulundurur.
İfadelerinden hangileri dijital sertifikanın özelliklerindendir ?
A. I-II-V
B. I-II-IV
C. II-III-IV
D. I-IV-V
E. III-IV-V

I. Kullanıcıya ait açık anahtar
II. Kullanıcının adı
III. Sertifikanın alındığı kurumun adı
IV. Kullanıcı imzası
V. Sertifikanın alındığı kurumun seri numarası
106. Yukarıdakilerden hangisi sertifikanın içerdiği bilgilerden değildir?
A. III
B. II
C. IV
D. I
E. V

107. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A. Permissions tabı ile gruplara belirli izinler verebilirsiniz.
B. Microsoft Exchange Server’ın belirli bölümlerinde site değerlerinin tanımlanması gerekmektedir.
C. MTA bir sunucudan diğerine mesaj göndermek için gerekli adres ve yönlendirme bilgilerini sağlar.
D. LOGONS tabıyla Private Information Store’daki mailboxların kaynak bilgileri görüntülenir.
E. Information Store bir sunucudaki tüm folderların merkezi deposudur.

108. Ethernet ağlarında kullanılan kablolarda ince ve kalın tel koaksiyel kablolar arasındaki temel fark nedir ?
A. Kalınlık farkı
B. Hız
C. Alıcı-Verici devrelerinin Konumu
D. İzolasyon
E. Uzunluk

109. Gönderilen bilgi paketinin tüm cihazlar tarafından alınmasının istendiğini belirten özel adreslere ne ad verilir?
A. MAC adresi
B. Broadcast Adresi
C. IP Adresi
D. Ethernet Adresi
E. CRC Adresi

110. Exchange Server kullanılan bir sitede kullanıcı açmak için kaç yol vardır?
A. 3
B. 4
C. 2
D. 5
E. 1

111. Aşağıdakilerden hangisi VPN’in temel faydalarından değildir?
A. Güvenli veri transferi
B. Düşük telekom maliyetleri
C. Basit ağ tasarımı
D. Kolay yönetim
E. Kolay kablolama


112. VPN’in açılımı aşağıdakilerden hangisidir?
A. Virtual Private Network
B. Virus Private Network
C. Virus Protection Network
D. Vertical Protection Network
E. Virtual Protection Network


113. Aşağıdakilerden hangisi UTP kabloların özelliklerinden değildir?
A. Kalın kırılgan
B. RJ-65 konnktor kullanımı
C. Ekonomik
D. Arıza tespiti zor
E. Bus yapıda kullanılır

114. TCP / IP ile kurulan bir bilgisayar ağında bir bir bilgisayarı aşağıdakilerden hangisi ya da hangileri tanımlamaz?
I-  IP adresi
II- Donanım Adresi
III-Bilgisayar Adı
IV-Network adı
A. I, II, III, IV
B. Yalnız I
C. I, III, IV
D. I, II, III
E. Yalnız III

115. Hangisi VPN elemanıdır?
I. Web sunucuları
II. Posta sunucuları
III. Routerler
IV. Mmevcut internet
A. Yalnız I
B. I, II
C. II, IV
D. I, II, III
E. I, II, III, IV
Cevap : e

116. Aşağıdakilerden hangisi VPN elemanlarından değildir?
A. Web sunucuları
B. Pasta sunucuları
C. Routerlar
D. Mevcut internet
E. SMTP serverlar


117. Aşağıdakilerden hangisi dijital sertifikanın özelliklerinden biri değildir?
A. Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenliği sağlar
B. Mesajı gönderenin ve mesajı alanın doğru olduğunu garanti eder
C. Sistem güvenliğini sağlar
D. İletilen dokümanların tarih ve zamanını doğrular
E. Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır


118. Aşağıdakilerden hangisi proxy çeşitlerinden değildir?
A. Tam gizli proxy
B. Gizli proxy
C. Yarı saydam proxy
D. Tam saydam proxy
E. Saydam proxy

119. Aşağıdakilerden hangisi MultiProxy’nin tanımıdır?
A.   Dünyanın ilk proxy sunucusunun yeni versiyonudur
B.   Çok fonksiyonlu kişisel proxy sunucusudur
C.   En güçlü internet paylaşım yazılımıdır
D.   Güvenli internet girişini sağlar
E.   Virüs koruması, şifre filtreleme, gelişmiş güvenlik duvarı içermektedir

120. Firewall için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A.   Firewall, trojan türü darkı içeren veri paketlerine karşı ağı koruyamaz.
B.   Firewall kullanılan sistemde, sınırsız modem erişimi varsa firewall kolayca delinmebilir.
C.   Multicast, video ve ses paketi içeren IP paketleri firewall tarafından filtre edilemez.
D.   Firewall’un amacı ağa zarar veren yada sızmak isteyenleri engellemektir.
E.   Firewall’lar internetten indirilen ya da elektron-mail olarak gelen paketlerdeki virüs imzalarını tarar ve güvenlik sağlar.

121. Aşağıdakilerden hangisi elektronik posta katmanı değildir?
A.   Donanım (Fiziksel bağlantı)
B.   Bağlantı (Mantıksal bağlantı)
C.   Posta nakil acentası (Mail Transport Agent- MTA)
D.   Simple mail transfer protocol (SMTP)
E.   Kullanıcı temsilcisi

122. Aşağıdakilerden hangisinde VPN’de (Virtual private network) bulunması gereken bütün protokoller birlikte verilmiştir?
A.   PPP, PPTP, L2F, POP3
B.   PPP, PPTP, L2F, L2TP
C.   SMTP, Proxy, POP3, PPP
D.   NNTP, SMTP, FTP, POP3
E.   PPP, L2F, SMTP, NNTP

123. Simple mail transfer protocol (SMTP) için aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A.   İstemci-sunucu modelidir.
B.   Posta almak isteyen bir makine SMTP kurmak zorundadır.
C.   RFC 821 posta standardıdır.
D.   Peer to peer modeldir.
E.   Mail Server’larda POP3 servisi ile birlikte kullanılır.

124. Aşağıdakilerden hangisi Network’ler için güvenlik açığı değildir?
A.   Paylaşıma açılmış olan dosyaların kullanıcı özelliklerinin “tam erişim” olarak ayarlanmış olması.
B.   TCP/IP ayarlarında “file and printer sharing for microsoft networks” özelliğinin onaylı olması.
C.   Fiziksel olarak ağa bağlı bilgisayarlara ulaşılabilmesi.
D.   Erişim problemlerinin kolay çözümlenebilir olması.
E.   Ortak kullanılması gereken dosyaların “read only” olarak kullanıma açılması.

125. SMTP ve POP3 serverlar sırasıyla hangi portları (varsayılan) kullanır?
A.   21-23
B.   25-110
C.   25-70
D.   25-79
E.   40-119


« Son Düzenleme: 07 Şubat 2015, 14:15:38 Gönderen: Admin »

Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

07 Şubat 2015, 15:32:12
#5
126. Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?
A. PPP -Point to point protocol
B. PPTP- Point to point tunneling protocol
C. L2F-layer 2 forwarding
D. L2TP – layer 2 tunneling protocol
E. POP3- phone office protocol3

I. - Güvenli veri transferi
II. - Düşük telefon maliyeti
III. - Düşük donanım maliyeti
IV. - Basit ağ tasarımı
V. - Kolay yönetim
VI. - Düşük bakım (destek) maliyeti

127. Kaç tanesi VPN (Virtual Private Network)’ün temel faydalarındandır?
A. 1                    
B. 2                
C. 4                        
D. 5                        
E. 6

I. Sabit IP
II. DNS servisinden IP numarasına tanım yapma
III. SMTP server için gerekli program
IV. POP3 server için gerekli program

128. Yukarıdakilerden hangileri (mail sunucusu) kurmak için gereklidir?
A. Yalnız I
B. I, II
C. I, II, III
D. Yalnız III
E. I, II, III, IV

129. Modemler hakkında aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır ?
A. Modem kelimesi “Modulater” ve “Demodulater” kelimelerinden meydana gelmiştir.
B. Modemler tek yönlü bir çevirim aracıdırlar ve bu çevrim dijitalden analoga şeklinde gerçekleşmektedir.
C. Basit telefon hatları üzerinden dijital bilgi akışını sağlamak için tasarlanmışlardır.
D. Modemler “harici (external)” ve “dahili(internal)” olmak üzere ikiye ayrılırlar.
E. Modemlerin çalışma prensiplerinin temelinde UART denilen bir çip yer almaktadır.


130. Aşağıda verilen bilgilerden hangisi Firewall programlar için geçerlidir?
A. Bilgisayar portları önünde durarak sisteme izinsiz giriş ve çıkışları önler.
B. Firewall programları bilgisayarınızın portları ile internet arasına yerleşerek virüs ve trojanlara karşı sistem güvenliğini sağlar.
C. Firewall programlar, IP numarasının bilinmemesinden dolayı sadece korunma amaçlıdır , karşı atak(saldırı)amacıyla kullanılamazlar.
D. Bilgisayarınızda trojan bulunması olasılığı karşısında Firewall programlar trojan ile başkalarının size ulaşması konusunda yetersiz kalacaktır.

“En tehlikeli güvenlik gedikleridir. Bu özelliğe sahip programlar hangi kullanıcı tarafından kullanılırsa kullanılsın çalıştıkları sürece root yetkilerine sahiptirler.”

131. Bu programlar aşağıdakilerden hangisidir ?
A. Firewall
B. FTP
C. Gateway
D. POS
E. SUID

132. Aşağıdakilerden hangisi “tünel oluşturma protokellerinden” değildir ?
A. Point-toPoint Protokol
B. Layer II Protokol
C. PPTP
D. L2TP
E. SMNP

133. Aşağıdakilerden hangisi “tünel oluşturma protokellerinden” değildir ?
A. Point-toPoint Protokol
B. Layer II Protokol
C. PPTP
D. L2TP
E. SMNP

134. Aşağıdakilerden hangisi e-posta katmanlarından değildir ?
A. Kullanıcı temsilcisi
B. Posta Nakil Acentası
C. ISP
D. Bağlantı
E. Donanım

135. Excahange server de kaç yolla kullanıcı açılır?
A. 4
B. 6
C. 2
D. 3
E. 1

136. En yaygın kullanılan DSL türü hangisidir?
a)       IDSL
b)       SDSL
c)       ADSL
d)       VDSL
e)       HDSL

137. Aşağıdaki DSL türleri ve tel uzunlukları karşılaştırmalarından hangisi yanlıştır?
a)       IDSL=6km
b)       SDSL=4km
c)       VDSL=1,5km
d)       ADSL=5,7km
e)       IDSL=8km


138. Hangisi DSL özelliklerinden değildir?
a)       veri iletiminde çok yüksek band genişliği sağlaması
b)       sinyalizasyonda dijital kodlama kullanması
c)       telefon için çekili alt yapıyı kullanması
d)       kominikasyondaki yenilikleri kullanamaması
e)       kominikasyondaki yenilikleri kullanması

139. Aşağıdakilerden hangisi VNP’ nin özelliklerindendir?
A) Donanım giderlerini artırır.
B) Aktarım maliyetini düşürür.
C) İdari masrafları artırır.
D) Özel veriye güvenli erişimi sağlamaz
E) Altyapı maliyetini artırır.

140. Aşağıdakilerden hangisi OSI referans modelinin tüm katmanlarını içerir?
A. Switch  
B. Hub  
C. Repeater
D. Router
E. Gateway

141. Aşağıdakilerden hangisi nuke çeşidi değildir?
A) Land  
B) Nestea  
C) Teardrop    
D) OOB
E) Spoof

142. Hub bilgisayar ağlarında en fazla kaç metre kablo kullanım hakkı verir?
A) 50  
B) 100  
C) 150
D)200  
E) 250

143. Ethernette UTP topolojisinde aynı ağda uçtan uca en fazla repeater kullanılabilir?
A) 1        
B) 2            
C) 3            
D) 4          
E) 5

144. SMTP’ nin kaç çeşit kullanımı vardır?
A) 1      
B) 2        
C) 3        
D) 4        
E) 5

145. Aşağıdaki ağ ekipmanlarından hangisi en hızlıdır?
A) Hub  
B) Rauter
C) Switch  
D) Modem  
E) Ethernet Kartı

146. İsteğe bağlı güvenlik hangi seviyede olmalıdır?
A. A  
B. B  
C. C  
D. D  
E. A1

146.   Anonim FTP ile ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
a)       Anonim FTP kullanımı ile bir “warez” sitesi almaktan kurtulur.
b)       Anonim bazı kullanıcılara “ueload” dizinine ulaşma hakkı verir.,
c)       Anonim kullanıcılar alanına dosya yükleme veya alanından dosya seçme hakkına izin verir.
d)       Anonim FTP’de File Manager’i kullanarak ve Public reed and/or write izinlerini kaldırarak belli dosya ve dizinlere erişimi kısıtlayabiliriz.
e)       Anonim FTP ile dosyalar silinebilir.

147.   Aşağıdakilerden hangisi incoming’in özelliklerinden değildir?
a)       Genellikle kök (root ) dizininde yada pub’ın altında bulunur?
b)       Amenyus FTP’ lerde sadece incoming dizinine yazma yetkimiz vardır.
c)       İncoming dizini herkese açık bir dizin değildir.
d)       Kullanıcıların buldukları ilginç programları başkaları ile paylaşabildikleri bir ortamdır.
e)       İncoming dizindir.

148.   Aşağıdakilerden hangisi incoming kullanımında uyulması gereken kurallardan değildir?
a)       İncoming içinde lisanslı yazılımlar uygunsuz dosyalar bulundurmamalıyız.
b)       Başkalarının upload ettiği dosyaları silemeyiz.
c)       Eğer bir program konulmuşsa aynı isimde kısa bir açıklama dosyası da konulmalıdır.
d)       Başkalarının download ettiği dosyaları silemeyiz.
e)       Başkalarının dosyalarına erişemeyiz.

149.   Amenyeus FTP’ lerde herkesin kullanımına açık olan dizin hangisidir?
a)       Upload
b)       Root
c)       Pub
d)       Incoming
e)       Pass

150.   IP adresini bildiğimiz bir bilgisayara __________ bilgisayar hakkında bilgi alabiliriz. Bağlantının hızı veri transferi hakkında bilgi alabiliriz. Boş yere ne yazabiliriz.
a)       FTP
b)       Telnet
c)       Finger
d)       Ping
e)       IP

« Son Düzenleme: 07 Şubat 2015, 16:06:46 Gönderen: Admin »

Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

07 Şubat 2015, 16:16:14
#6
151. Finger ne işe yarar ?
a)       File Transfer Protokolü
b)       Uzaktaki bilgisayara bağlanma
c)       Uzaktaki bilgisayar hakkında durum raporu alma
d)       Kullanıcı hakkında bilgi alma
e)       Karşı bilgisayarın çalışıp çalışmadığını kontrol etme

152. Telnet komutu ne işe yarar?
a)       Uzaktaki bilgisayara bağlanarak kullanmak
b)       Kullanıcı hakkında bilgi alma
c)       Sistem hakkında bilgi alma
d)       Uzaktaki bilgisayardan dosya transferi etme
e)       Karşı bilgisayarın çalışıp çalışmadığını kontrol etme


153. SMTP protokolünün konnektörü kaçtır?
a) RFC 821
b) RFC 841
c) RFC 365
d) RFC 1024
e) RFC 2001


154. Aşağıdakilerden hangisi nuke çeşitlerinden değildir?
a) OOB nuke
b) lant
c) teardrop
d) brkill
e) spoofing


155. Paket filtreleme yönlendiricisi(IFR) aşağıdaki kriterlerin hangisine göre IP paketlerini trafiğe süzemez?
a) Kaynak IP adresleri
b) Hedef IP adresleri
c) Kaynak tcp-ıp portu
d) Hedef tcp-ıp portu
e) Tcp-ıp adresleri

156 Aşağıdakilerden hangisi SMTP’nin kullanılabileceği e-posta programlarından değildir?
a) netscape
b) explorer
c) pine
d) elm
e) fireworks


157. Aşağıdakilerden hangisi ATGUARD’ın penceresinden değildir?
a) event log
b) doshboard
c) format
d) statiticks
e) enable at guard


158. Aşağıdakilerden hangisi güvenlik seviyesinde kontrollü erişim sağlar?
a) D
b) E
c) C
d) A
e) F


159. Aşağıdaki komutlardan hangisi gelen çağrıya cevap vermek için kullanılır?
A)      A
B)      Z
C)      DL
D)      M
E)      DN


160. Ethernet UTP teknolojisinde aynı ağda uçtan uca en fazla kaç repeater kullanılabilir?
A)      1
B)      2
C)      3
D)      4
E)      5


Ethernet UTP teknolojisinde kablo mesafesi en fazla kaç metre olabilir?
A)      50
B)      75
C)      100
D)      120
E)      150


161. VPN ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A. Donanım giderleri azaltır.
B. Aktarım maaliyetini giderir.
C. Yönetimi zordur.
D. Altyapı maaliyetinden kurtarır.
E. Özel veriye güvenli erişim sağlar.

162. Aşağıdakilerden hangisi nuke değildir?
A. Smurf
B. Lnad
C. Brkill
D. Applet
E. Jolt/Ssping

163. “Aynı kabloya birden fazla terminal bağlanır.” Bu özellik hangi network ekipmanını tanımlar?
A. Multiple Access
B. Ethernet Paketi
C. Carrier Sense
D. Mac Adresi
E. Collision Detection

164. …………………………… Protokolü ethernet ve 802.3 networkler tarafından kullanılan bir çeşit medya erişim kontrol mekanizmasıdır. Başka bir deyişle iletişim hattına bilgi paketinin nasıl yerleştirileceğini belirler.” Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
A. Ethernet
B. SMTP
C. CSSMA/CD
D. FTP
E. CRC

165. Aşağıdakilerden hangisi seri iletişim standartlarından değildir?
A. RS232
B. RS230
C. RS422
D. RS485
E. RS332

 
166. Aşağıdakilerden hangisi RS232 seri iletişim standardının özelliklerinden değildir?
A. RC’ler için geliştirilmiş kısa mesafeli iletişim standardıdır.
B. 100m’ye kadar iletişimi destekler.
C. Com port üzerinde 2,3, ve 5 noktaları kullanılır.
D. Kablo hazırlanması sırasında 2 ve 3 kabloları çarpraz 5 normal      bağlantı yapılmalıdır.
E. Bu standart için 5 canlı kablo kullanılır.

167. Modemi standart ayarlara geri döndüren komut hangisidir?
A. AT
B. ~
C. ^M
D. Z
E. $

168. Ağda hız problemi aşağıdakilerden hangisi ile çözülür?
A. switch
B. hub
C. ring
D. yıldız
E. bus
 
169. A/ komutunun görevi nedir?
A. En son kullanılan komutu tekrarlar.
B. Bir telefon numarası çevirmek için kullanılır.
C. Registerler hakkında bilgi verir.
D. Taşınan veri sonlandırma katarının yenilenmesi için kullanılır.
E. Çevirim komutları hakkında bilgi verir.

170. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A. Seri iletişim noktaları haberleşilen aygıtla bire bir bağlantı sağlar.
B. Endüstriyel amaçla tasarlanmış olan PC’lerde RS232 noktalarına ilave olarak RS485 iletişim      noktaları bulunmaktadır.
C. RS232’ler com port üzerinde 2,3, ve 5 noktaları kullanır.
D. RS422’ler kısa mesafeli seri iletişim standardıdır ve normal PC’ler bu standardı destekler.
E. Seri iletişim noktalarında +5V gerilim değeri bulunmaktadır.


I- ^M taşınan veri sonlandırma katarını yeniler.
II- PL en son çevrilen numarayı tekrar arar.
III- P darbeli arama motoru
IV- T-S adresleri hakkında bilgi verir.
V- W tonlu arama modu
171. Yukarıdaki tanımlardan hangileri yanlıştır?
A. I-II-V
B. II-V-III
C. I-II
D. III-IV
E. IV-V

 
172. Exchange server kullanıcılarının siteye yeni bir sunucu daha eklemelerinin nedeni nedir?
A. Disk alanında problem yaşanmıştır.
B. Sitedeki kullanıcılara ulaşımda problem çıkmıştır.
C. Sistemde önemli bir güvenlik açığı ortaya çıkmıştır.
D. Server’ın kurulu olduğu bilgisayarda problem vardır.
E. Makinanın donanım gereksinimleri karşılanmıyordur.

 
173. Modem komutlarını kullanarak numarayı çevirmek için doğru sıralamayı yapınız.
I-   ATX4
II-  ATM1L1
III- ATDTn= çevrilecek numara
IV- ATZ
V-  ATS7=60
A. I-II-III-IV-V
B. IV-III-II-V-I
C. V-I-III-IV-II
D. I-V-IV-III-II
E. IV-I-II-V-III

 
174. Aşağıdaki komut-tanım eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
A. &Nn komutunda n=0 modemin desteklediği en yüksek hızda kullanılmasını sağlar.
B. +++: kaçış kodudur.
C. ~ yazılımın 2sn  beklemeye alınmasını sağlar.
D. Kaçış koduyla sistem işlerinin yok edilmesi amaçlanmıştır.
E. “~ ~ ~ ~ “ yazılan bu ifadeyle yazılım 2sn beklemeye alınmıştır.

175. En düşük düzeyde güvenliği hangi güvenlik seviyesi sağlar?
a)       A1
b)       C2
c)       B2
d)       D1
e)       C3

« Son Düzenleme: 08 Şubat 2015, 14:54:35 Gönderen: Admin »

Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

08 Şubat 2015, 14:57:12
#7
176. Aşağıdakilerden hangisi VPN’nin sağladığı avantajlardan değildir?
a)       Etkin ve ekonomik bir çözüm sağlar
b)       Extra güvenlik sağlar
c)       Çok büyük zaman ve para tasarrufu sağlar
d)       Ekipman ve sistem karmaşası daha azdır
e)       Hızlı internet bağlantısı

 
177. Aşağıdakilerden hangisi VPN’de en azından sağlanması gereken çözümlerden biri değildir?
a)       Adres yönetimi
b)       Anahtar yönetimi
c)       Verinin şifrelenmesi
d)       Bağlantı yönetimi
e)       Çoklu ptokol yönetimi

178. Aşağıdakilerden hangisi Tünel Oluşturma Protokollerinde, PPP bağlantısının veri göndermeye hazır olabilmesi için gerekli aşamalardan değildir?
a)       Call Back Kontrolü
b)       Kullanıcı Onayı verme
c)       Bağlantı desteği
d)       Bağlantının kurulması
e)       Network Layer Protokolleri isteme

 
179. Aşağıdakilerden hangisi IAB tarafından yapılan tanımlamaların sağladığı güvenlik özelliklerinden değildir?
a)       Mesaj bütünlüğü
b)       Köken doğrulama
c)       SNMP ve kullanıcıların birbirine gönderdiği mesajlar için veri şifrelenmesi
d)       Bağlantı bütünlüğü
e)       Replay koruması

 
180. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayar ağlarının avantajlarından değildir?
a)       Zaman kazancı
b)       Ortak çalışma imkanı
c)       Bir veri tabanının birçok bilgisayar tarafından kullanımı
d)       Bireysel çalışma
e)       Ortak donanım kullanım imkanı

 
181. Aşağıdakilerden hangisi güvenlik kriterlerinin geliştirilme mantığı amaçlarından değildir?
a)       Bilgisayar sistemlerinde güvenlik işlemleri için kullanıcılara hangi güvenlik derecesinde çalıştıkları
b)       Nasıl bir güvenlik sağladığı ve bölümlenmenin neye göre tayin edildiğini bir kıstasla belirtmek
c)       Üretici firmalara onların yeni, uygun ve geniş alana yaymayı düşündükleri ticari ürünleri için rehber olması açısından
d)       Koşullara uygun güvenlik gereklerinin tek bir ana ilke ve ölçütte belirtilmesi amacı
e)       Ağ güvenliğini sağlamak


182. “ADP’nin  güvenlik mekanizmaları, sistem dokümantasyonundaki sigorta poliçesine göre test edilmektedir. Test izinsiz bir kullanıcıya yolları kesin olarak kapatır., aksi takdirde güvenlik koruma mekanizmalarını yenmesi mümkündür.” Bu tanım aşağıdaki kavramlardan hangisine aittir?
a)       dokümantasyon
b)       yaşam sigortası
c)       güvenlik gereği
d)       hesap tutma
e)       güvenlik politikası

183. Aşağıdakilerden hangisi güvenlik seviyesi değildir?
a)       A1
b)       C2
c)       B1
d)       D1
e)       C3


"Çok katmanlı güvenlik yapısı kurulmasını sağlar(gizli, en gizli vb..). sistemde güvenliği sağlanacak nesnelerin diğerlerinden kesinlikle ayrılması gerekmektedir. Bu nesneler diskette ya da diskte saklanacak türdendir.”
184. Bu güvenlik seviyesi aşağıdakilerden hangisine aittir?
a)       A1
b)       C2
c)       C3
d)       B1
e)       B2

185. Bu güvenlik seviyesine örnek olarak Honeywell Information Systems’in Multics Sistemi, Trusted XENIX verilebilir. Bu güvenlik seviyesi aşağıdakilerden hangisidir?
a)       A1
b)       C2
c)       B2
d)       D1
e)       C3

 
186. Tek sınıf içermektedir. Donanım ve yazılım açısından dizayn, kontrol ve doğrulama işlemlerini içerir. Bu özellikleri sağlayan güvenlik seviyesi aşağıdakilerden hangisidir?
a)       A1
b)       C2
c)       B2
d)       D1
e)       C3

187. Sisteme ilişkin yazılım ve donanım bileşenleri üzerinde, güvenlik sistemini etkileyecek değişikliklerin, sistemlere aktarılması aşamasında tekrar güvenliğin sağlanması gerekir.
Bu özelliğin adı aşağıdakilerden hangisidir?
a)       Trusted Computer Based
b)       Güvenlik politikası
c)       İşaretleme
d)       Trusted distribition(Güvenlik Dağıtımı)
e)       Hesap tutma


188. Aşağıdaki ağ cihazlarından hangisi daha hızlıdır?
A.   Switch
B.   Hub
C.   Router
D.   Modem
E.   Ethernet kartı

189. Aşağıdaki ağ cihazlarından hangisi birden çok ağı bağlamak için kullanılır?
A.   Switch
B.   Hub
C.   Router
D.   Repeater
E.   Gateway

190. Aşağıdaki ağ cihazlarından hangisi merkez ve kenar yönlendirici (router) özeliklerinden değildir? 
A.   Dayanıklılık
B.   Hızlı uyarlanabilirlik
C.   Esneklik
D.   Basitlik
E.   Ros (router operating system)

191. Ethernet teknolojisinin en büyük dezavantajı nedir?
A.   Yavaş olaması
B.   Farklı işletim sistemlerinde çalışması
C.   Hızlı olamsı
D.   Broadcast (yayın) teknolojisini kullanıyor olamsı
E.   Eski bir teknoloji olması

192. Aşağıdaki hangisi internet fiziksel bağlantı seçeneklerinden değildir?
A.   Kiralık hat
B.   X-25
C.   Dial-up
D.   Ethernet
E.   Gopher

193. ARP protokolünün görevi nedir?
A.   İp adreslerini MAC adrese dönüştürür.
B.   MAC adresini İP adresine dönüştürür.
C.   Bilgisayarın İpx adresini üzerinde tuttar.
D.   Bir iletişim protokolü değildir.
E.   Yerel ağlarda (LAN) kullanılır.

194. Aşağıdaki bağlantı araçlarından hangisi OSİ referans modelinin tüm katmanlarını içerir?
A.   Switch
B.   Hub
C.   Router
D.   Repeater
E.   Gateway

195. Ping komutunun en büyük/önemli görevi nedir?
A.   Karşı taraftaki bilgisayarın çalışıp çalışmadığını kontrol eder.
B.   Uzaktaki bilgisayara erişimi ve kullanımı sağlar.
C.   Emaillerimizi kontrol etmeye yarar.
D.   Yönlendirme yapmaya yarar.
E.   Bilgisayarın MAC adresini bulmaya yarar.

196. Aşağıdaki kablo standartlarından hangisi yıldız(star) topolojisinde kullanılır?
A.   10 base 2-ince koaksiyel kablo
B.   10 base 5-kalın koaksiyel kablo
C.   10 base T-UTP, STP bakır  kablo
D.   CSMA/CD teknolojisi
E.   100 VG-ANyLAN-yüksek hızlı LAN teknolojisi

197. Aşağıdaki komutlardan hangisi yönlendirme tablosu yaratmada kullanılır?
A.   Route
B.   Ping
C.   Telnet
D.   Netstat
E.   Tracert

198. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A) Dağıtım listesi bir anda birden fazla kullanıcıya mesaj göndermek için oluşturulan kullanıcılar grubudur.
B) Dağıtım listelerinde kullanıcı ekleme sitesindeki herkes tarafından yapılabilir.
C) Adress book’ta yer alan kullanıcılar listeye eklenebilir.
D) General tabında mailbox saklama sınırı belirleyiniz
E) Issue warning  sınırı aşıldığında kullanıcıya uyarı mesajı verilir.

199.   Proxy’nin kelime anlamı nedir?
A)      Verici
B)      İstemci
C)      Gizli ağ
D)      Vekil
E)      Saydam ağ

200.   ……….. internet ağlarının birbirleriyle, özel bir ağdaki gibi görüşmeleridir?
A)      Proxy
B)      Telnet
C)      Gopher
D)      VPN
E)      Wais« Son Düzenleme: 08 Şubat 2015, 15:12:27 Gönderen: Admin »

Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

08 Şubat 2015, 18:46:56
#8
Ortak - Ağ Soruları 1

1d 2 c 3d 4 b 5 d 6 c 7 d 8 b 9 a 10 a 11 d 12 c 13 c 14 b 15 c 16 a 17 b 18c 19 d 20 c 21 a 22 c 23 c 24 b 25 a

« Son Düzenleme: 09 Şubat 2015, 07:54:11 Gönderen: Admin »

Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

* 08 Şubat 2015, 22:35:11
#9
hocam cevaplarını göremedim


Kayıtlı

* 08 Şubat 2015, 23:03:17
#10
1d 2 c 3d 4 b 5 d 6 c 7 d 8 b 9 a 10 a 11 d 12 c 13 c 14 b 15 c 16 a 17 b 18c 19 d 20 c 21 a 22 c 23 c 24 b 25 a


Kayıtlı

09 Şubat 2015, 07:54:31
#11
Teşekkürler Oğuz Bey.


Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

* 16 Şubat 2015, 17:35:10
#12
Merhaba Admin, bir soru var kafam karıştı. Ağ arabirim kartları nelerdir?


Kayıtlı

17 Şubat 2015, 20:53:06
#13
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba Admin, bir soru var kafam karıştı. Ağ arabirim kartları nelerdir?

Ağ Arabirim Kartı (NIC) Nedir?

Ağ arabirim kartı (NIC) yani yagın olan adı ile network kartı, bilgisayarın bir ağa bağlanmasını sağlayan donanımdır. Yerel bir ağdaki kişisel bilgisayarlar LAN iletim teknolojisi ile dizayn edilmiş network kartlarını bulundurur, Ethernet veya token ring gibi. Network kartları bağlı bulundukları ağ ile sürekli bağlantı kurarlar.

İnternet'in de geniş bir ağ olduğu düşünülürse, dial-up bağlantı ile modem'lerde ağ arabirim kartı görevi görmektedirler. Günümüz standart ağ kartları 10/100 Mbit veri iletim kabiliyetine sahiptirler. Bu iletim full dublex, yani çift yönlü olarak çalışabilir. Ancak Giga Ethernet teknolojisi ile bu sinir 1 Gbit'e kadar çıkabilmektedir.Kayıtlı
[Webde Öğren Eğitim ve Bilişim Forumu]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

* 03 Aralık 2016, 21:02:19
#14
 ???

« Son Düzenleme: 03 Aralık 2016, 22:07:10 Gönderen: taylan »

Kayıtlı