Reklam Alanı - 1

MEB Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Başlatan abdullahbozok, 18 Kasım 2019, 16:36:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdullahbozok

MEB Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

1. Yönetici Olarak Görevlendirileceklerde Aranacak Şartlar Nelerdir?

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar

MADDE 5 - (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır:

a) Yükseköğretim mezunu olmak.

b) Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak.

c) Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.

ç) Yazılı sınav başvurusunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

d) Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.

2. Müdür Olma Şartları Nelerdir?

Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 6 - (1) Müdür olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür olarak görev yapmış olmak.

b) Kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya toplam en az bir yıl görev yapmış olmak.

c) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

( Değişik 09/02/2019 )

(2) Müdür olarak görevlendirileceklerde ayrıca;

a) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde, atölye ve laboratuvar öğretmenleri kapsamında olmak,

b) İmam hatip liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmeni olmak,
şartları aranır.

(3) Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen niteliklerde aday bulunmaması halinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilir."

3. Müdür Yardımcısı Olma Şartları Nelerdir?

Müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 7 - (1) Müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.

b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

c) Adaylık dâhil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.

4. 2019 Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı Takvimi Nasıldır?
Başvuru Tarihi:05.02.2021-11.01.2021
Sınav Tarihi : 14.03.2021
Sonuç Açıklama Tarihi .17.04.2021

5. Yazılı Sınavda Kaç Soru Sorulacaktır?

Sınavda adaylara çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

6. Yazılı Sınav Konuları Nelerdir?

Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

a) Genel yetenek ve genel kültür: %35

b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: %10

c) Değerler eğitimi: %5

d) Eğitim ve öğretimde etik: %5

e) Eğitim bilimleri: %35

f) Mevzuat: %10

(T.C. Anayasası, 05.01.1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 14.06.1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 01.11.1984 tarihli ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 02.12.1999 tarihli ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 25.6.2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 10.12.2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 10.06.1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Millî Eğitim Bakanlığı başlıklı Onuncu Bölümünde yer alan hükümler)

Not: Testte tüm mevzuattan soru yer almayabilecektir.

7. Hâlen yönetici olarak görev yapanlardan isteyenler sınava başvuru yapabilecek midir?

Hâlen yönetici olarak görev yapanlardan isteyenler de, yazılı sınav puanını, puanların geçerlik süresi içinde kullanmak üzere yazılı sınava başvuruda bulunabilecektir.

8. Sözleşmeli Öğretmenler Sınava Girebilecek midir?

Öğretmenlikte 2 yılını doldurmuş sözleşmeli öğretmenler sınava girebilecektir.

9. Yazılı Sınavda Baraj Var mıdır?

Yazılı sınav
MADDE 15 - (1) Yazılı sınav duyurusunun son günü itibarıyla 5 inci, 6 ncı ve 7 nci maddelerde belirtilen şartları taşıyanlar arasından müdür ve müdür yardımcısı olarak ilk defa görevlendirilecekleri belirlemek amacıyla Bakanlık Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca ( Değişik 12/01/2019 ) test usulü ile yazılı sınav yapılır. Bu sınavda 100 puan üzerinden 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

10. Yazılı Sınavlar Ne Kadar Geçerlidir?

Yazılı sınav
MADDE 15 -

(2) Yazılı sınav sonuçları, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir. Yazılı sınav puanını yükseltmek isteyenler yeniden yazılı sınava girebilir.

11. Sınava girebilmesi süresi hesabı nasıldır?

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 7'nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde; "Adaylık dâhil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak," hükmü yer almaktadır.

Bu sürenin hesaplanmasında; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B Maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmenlik, asker öğretmenlik, yıllık izin, hastalık izni ve aylıksız izinde geçen sürelerin tamamı değerlendirilecektir. Sürenin hesabında; yazılı sınava başvuru tarihinin son günü olan 11.02.2021 tarihi esas alınacaktır.

12. Müdür Yardımcılığında 1 Yılım Dolmadan Sınava Girebilir mi?

Kılavuz ve yönetmeliğe göre giremez. Bu durumda sınava girmiş olsanız da ilk defa sınavla atama döneminde  mülakat  başvuru esnasında 11.02.2021 tarihini baz alacagı için 2021 mülakatına çağrılmazsınız

13. Müdür yardımcısı olarak bir yılı doldurduktan sonra sınava girerek müdürlük için başka okul tercihi yapılabilir mi?

Müdürlük için tercihte bulunabilir. Müdür yardımcısı olarak başvuramaz. Yönrtmeliğin "Yazılı Sınav" başlığında bir üst kadro için der.

14. İdarecilikten istifa ettim. Bir yılım dolmadan sınava girebilir mi?

Girilebilir fakat Mülakat başvuru günü başvuru şartları taşınmazsa başvuru geçersiz olur.

15. Sınava girip geçerli not alındıktan sonra mazeret veya isteğe bağlı vb. durumlarla başka ile tayini çıkanları sınavı o ilde geçerli midir?

Evet bu güne kadar tüm sınavlar geçerli olmuştur.

16. Daha önce müdürlük veya müdür yardımcılığını asaleten yapıp şuan öğretmen olarak görev yapanlar hangi sınava girecektir?

Müdürlük veya müdür yardımcılığı sınavı aynı anda yapılacağı için tek sınava girilecektir ve atama dönemi hangi kadroya istenirse ona başvuru yapılabilecektir.

17. Haziran 2021 da il dışı tayin isteyeceğim. sınavımı gittiğim yerde kullanabilir miyim?

Sınavı bakanlık yaptığı için tüm illerde geçerlidir. isteğe bağlı veya eş, sağlık durumu mazeretleri ile tayininizin çıktığı ilde kullanabilirsiniz.

18. Aynı sınav puanımla hem müdür hem müdür yardımcılığı başvurusunda bulunabilir miyim?

Aynı atama döneminde her iki kadroya da başvuru yapılmayacaktır,tek kadroya başvuru yapılacaktır.

19. Ek 1 ile müdür yardımcılığına başvurup görev sürem 4 yıl daha uzatıldı. Sınavla ilk defa müdür yardımcılığına başvurabilir miyim?

Aynı atama döneminde aynı ünvanla veya farklı ünvanla hem ek1 ile yöneticiliğe devam edip  hem de sınavla ilk defa görevlendirilmeye başvuru yapılamayacaktır.

20. Sözlü mülakat konuları nelerdir?

Sözlü sınav konuları ve ağırlıkları
MADDE 20 - (1) Sözlü sınavda adaylar;
a) Yazılı sınav konuları (mevzuat ve genel kültür): %20,
b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %20,
c) Temsil kabiliyeti, liyakati, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu: %20,
ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı: %20,
d) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %20,
yönlerinden, konuların ağırlık derecelerine göre sözlü sınav komisyonu tarafından değerlendirilir.

21. Ortaokul Braş öğretmeniyim. Hangi kurumlara yönetici başvurusu yapabilirim?

Madde 5  c) Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.

22. Norm fazlası idarecilerin görevlendirme durumları nasıldır.

Madde 36: (2) İlgili mevzuatında belirtilen yöneticilik norm kadrosuna esas kriterler çerçevesinde müdür veya müdür yardımcısı norm kadrolarının bazıları veya tamamı kaldırılan eğitim kurumlarında norm kadro fazlası olanlar, il içinde ilan edilecek durumlarına uygun ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına aynı yöneticilik görevi ile sınırlı olmak ve kalan görev sürelerini tamamlamak üzere yönetici olarak görevlendirilme isteğinde bulunabilir. Aynı eğitim kurumuna aynı yöneticilik görevi için birden fazla görevlendirilme isteği olması durumunda sırasıyla, yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet puanı fazla olan adayın görevlendirmesi yapılır. Eşitliğin devamı hâlinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenir. Bu kapsamda başka eğitim kurumlarına görevlendirilmek istemeyenler veya tercihlerine görevlendirilemeyenler, kalan yöneticilik görev sürelerini bulundukları eğitim kurumunda tamamlar. Bu konumda olanlardan kalan görev sürelerini bulundukları eğitim kurumunda tamamlamak istemeyenler ile diğer eğitim kurumlarında yönetici olarak görevlendirme isteğinde bulunmayanlar, kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna, ilçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması halinde ise il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.

23. Okulum normal ortaokul iken dönüştürülerek başka kurum olarak eğitime devam etme kararı aldı. yönetici görevlendirme durumum nasıldır.

Madde 35. (6) Dönüştürülen eğitim kurumlarının dönüştürülmeden önceki yöneticileri, kalan görev sürelerini dönüştürülen eğitim kurumunda tamamlar.

24. Görev yaptığım okulum kapatıldı. Yöneticilik durumum ne olacak?

Madde 35 (5) Kapatılan eğitim kurumlarında yönetici olarak görev yapanlar, il içinde durumlarına uygun ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına aynı yöneticilik görevi ile sınırlı olmak ve kalan görev sürelerini tamamlamak üzere istekleri de dikkate alınarak öncelikle görevlendirilirler. Aynı eğitim kurumuna aynı yöneticilik görevi için birden fazla görevlendirilme isteği olması durumunda sırasıyla, yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet puanı fazla olan adayın görevlendirmesi yapılır. Eşitliğin devamı hâlinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenir. Bu konumda olanlardan yönetici olarak görevlendirme isteğinde bulunmayanlar ile isteklerine rağmen yönetici olarak görevlendirilemeyenler, öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna, ilçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması halinde ise il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.

25. Sınıf öğretmenleri tercihlerinde ana okullarını tercih edebiliyor mu?
Hayır edemez

Madde 5  c) Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.

26. ilk defa görevlendirme isteğinde bulunanlarda ek1 dahil mi?

Hayır Sadece Sınav puanı %80 i ve Mülakat % 20 si
Müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirme
MADDE 25 - (1) Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %80'i ile sözlü sınav puanının %20'si dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir.

27. İHL ve Meslek liselerine yönetici ataması nasıl yapılır?

Madde 6 ( Değişik 09/02/2019 )
(2) Müdür olarak görevlendirileceklerde ayrıca; a) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde, atölye ve laboratuvar öğretmenleri kapsamında olmak,
b) İmam hatip liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmeni olmak, şartları aranır.
(3) Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen niteliklerde aday bulunmaması halinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılır

28. Geçici Görevlendirme ile 1 yıldan fazla parca parça veya tek sefer olmak üzere görevlendirme çalışan müdür yardımcısı müdürlük için tercihte bulunabilir mi?

Hayır bulunamaz

29. Zorunlu görev bölgesinde bulunanlar ilk defa görevlendirmede zorunlu olmayan okulları da yazabilir mi?

Hayır yazamaz. Madde 5 d fıkrası:zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu calışma yükümlülüğünü tamamlamış, ertelemiş ya da bu yükümlülükten  muaf tutulmuş olmak. eşi zorunlu hizmeti bitirsiği halde diğer eş zorunklu hizmette ise "erteleme" olayı olmaz. ya da çalıştığınız yer zorunlu hizmet değilken daha sonra zorunlu hizmet kapsamında girmişşse ve siz de zorunlu hizmeti "yapıyor" olarak tamamlıyorsanız zorunlu hizmettten başka yer yazamazsınız.

30. Parça parça 1 yıldan fazla müdür yetkili öğretmen olarak görev yaptım. Müdürlük için tercih bulunabilir miyim?

Evet müdür yetkili öğretmenlik görevleriniz  parça parça da olsa müdürlük için tercihte bulunabilirsiniz

31.Yönetici olarak zorunlu hizmet kapsamındaki okullarda görev yaptığımız süreler  zorunlu hizmet görev süresinden sayılıyor mu?

Yönetmeliğin 5 maddesinin son bendine göre zaten zorunlu hizmeti tamamlamayanlar zorunlu hizmet kapsamındaki okulları tercih edemeyeceği için görev yapılan süreler otomatik olarak zorunlu hizmetten sayılır

33. İlkokul ve ortaokul aynı binada veya aynı bahçede farklı binalarda ise okul müdürü olarak hangisini tercih etmeliyim veya hangi okula müdür normu verilir?

Norm kadro yönetmeliğinin 5 maddesi;
(3) Aynı binada faaliyet gösteren farklı derece ve türdeki eğitim kurumlarından sadece öğrenci sayısı en fazla olana müdür norm kadrosu verilir.
(4) Aynı bahçede faaliyet gösteren farklı derece ve türdeki özel eğitim kurumlarından sadece öğrenci sayısı en fazla olan eğitim kurumu için bir müdür norm kadrosu verilir.

33. İlkokul ve ortaokul aynı binada veya aynı bahçede farklı binalarda ise müdür yardımcısı olarak hangisini tercih etmeliyim veya hangi okula müdür yardımcısı normu verilir?

Bu tür okullarda öğrenci sayısı hangisinde fazla ise müdür yardımcılığı kadrosu o okuldadır. her iki okulda öğrenci sayısı 100 ün üzerinde ise her iki okula da müdür yardımcısı normu verilir.

İlkokul müdür yardımcısı norm kadrosu
MADDE 8- (1) İlkokullarda, öğrenci sayısı;
a) 100-601'e kadar 1,
b) 601-1201'e kadar 2,
c) 1201-1801'e kadar 3,

Ortaokul ve imam hatip ortaokulu müdür yardımcısı norm kadrosu
MADDE 9- (1) Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında, öğrenci sayısı;
a) 501'e kadar 1,
b) 501-1001'e kadar 2,
c) 1001-1501'e kadar 3

34. İlk defa görevlendirileceklere de +5 puan  veriliyor mu ve hangi okullar için hangi branşlara veriliyor?

Müdürlüğe ilk defa görevlendirme
MADDE 24 - (1) Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının % 80'i ile sözlü sınav puanının %20'si dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir.
(2) Müdür olarak ilk defa görevlendirilmek isteyen adaylardan;
a) Okul Öncesi alan öğretmenlerinden anaokullarına müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
b) Sınıf Öğretmenliği alan öğretmenlerinden ilkokullara müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
c) Matematik, Fizik, Kimya veya Biyoloji alan öğretmenlerinden fen liselerine müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
ç) Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji veya yabancı dil alan öğretmenlerinden sosyal bilimler liselerine müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
d) Görsel Sanatlar/Resim veya Müzik alan öğretmenlerinden güzel sanatlar liselerine müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
e) Beden Eğitimi alan öğretmenlerinden spor liselerine müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
f) İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmenlerinden imam hatip liselerine müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, ( Yürürlükten kaldırıldı 09/02/2019 )
g) Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi alan öğretmenlerinden imam hatip ortaokullarına müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
ğ) Özel Eğitim alan öğretmenlerinden özel eğitim kurumlarına müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara,
h) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, ( Yürürlükten kaldırıldı 09/02/2019 )
söz konusu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere, bu maddenin birinci fıkrasına göre belirlenen görevlendirmeye esas puana beş puan daha ilave edilir.

35. Okul müdürlerine verilen +5 puan müdür yardımcıları içinde geçerli mi?

Hayır. Müdür yardımcılarının görevlendirmesinde +5 puan yoktur fakat yönetici görevlendirme yönetmeliğinin 29. maddesinin ortak hükümlerinde müdür yardımcıları için ekstra hükümler içermektedir. Bu hükümler şunlardır.
(4) Anaokullarının müdür yardımcılarından en az biri Okul Öncesi alan öğretmenleri arasından; ilkokulların müdür yardımcılarından en az biri Sınıf Öğretmenliği alan öğretmenleri arasından;
fen liselerinin müdür yardımcılarından en az biri Matematik, Fizik, Kimya veya Biyoloji alan öğretmenleri arasından;
sosyal bilimler liselerinin müdür yardımcılarından en az biri Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji veya yabancı dil alan öğretmenleri arasından;
güzel sanatlar liselerinin müdür yardımcılarından en az biri Görsel Sanatlar/Resim veya Müzik alan öğretmenleri arasından;
spor liselerinin müdür yardımcılarından en az biri Beden Eğitimi alan öğretmenleri arasından; imam hatip liselerinin müdür yardımcılarından en az biri İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmenleri arasından;
imam hatip ortaokullarının müdür yardımcılarından en az biri Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi alan öğretmenleri arasından;
özel eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri Özel Eğitim alan öğretmenleri arasından;
meslekî ve teknik eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri atölye ve laboratuvar öğretmenleri arasından görevlendirilir.
Bu fıkrada belirtilen niteliklerde yeterli sayıda aday bulunmaması hâlinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilir.

36.Geçmiş yıllarda 1 yıldan az kadrolu müdürlük yaptım. Yine sınavla ilk defa başvuruda müdürlük tercihinde bulunabilir miyim?

Evet başvurabilirsiniz. Geçmiş yıllarda Müdürlük yapmış olmak yeterli.
Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar
MADDE 6 - (1) Müdür olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:
a) Müdür olarak görev yapmış olmak.
.....

fakat müdürlüğü bırakalı bir yıl dolmadı ise müdürlük başvurusunda bulunamazsınız.

37. Hangi kurumlarda kadın müdür yardımcılığı önceliği vardır.

Yönetici görevlendirme yönetmeliğinin 29 maddesinin  5.fıkrası gereği;
(5) Öğrencilerinin tamamı kız olan eğitim kurumlarının müdürleri ile bu kurumlar ve yatılı kız öğrencisi bulunan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın adaylar arasından görevlendirilir.

38. Kendi isteği ile yöneticilik görevinden ayrılanlar kaç yıl yöneticilik  başvurusu yapamaz?

Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 34. maddesinin 2 fıkrasına göre;
(2) Yöneticilik görevlerinden, aile birliği, can güvenliği, sağlık durumu mazeretlerine (Değişik 09/02/2019 ) veya alan değişikliğine bağlı yer değiştirenler, üst yöneticilik görevine görevlendirilenler ve 33 üncü maddenin dördüncü ve beşinci fıkraları ile 36 ncı maddenin ikinci fıkrasına göre öğretmenliğe atananlar hariç olmak üzere, dört yıllık görev süreleri dolmadan herhangi bir nedenle istekleri üzerine ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten itibaren yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla aradan bir yıl geçmeden yönetici olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunamaz.

39. Adli veya idari soruşturma nedeniyle ile yöneticilik görevinden alınanlar kaç yıl yöneticilik  başvurusu yapamaz?

Yöneticilik görevinden alınma
MADDE 35 - (1) Eğitim kurumu yöneticilerinden haklarında yapılan adlî ve idarî soruşturma sonucu hazırlanan raporların yetkili amir ve kurullarca değerlendirilmesi sonucuna göre yöneticilik görevinden alınma teklifi getirilen eğitim kurumu yöneticileri, durumlarına uygun ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanır. Bu şekilde görevinden alınanlar, aradan dört yıl geçmeden yönetici olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunamaz.

40. Geçmiş yıllarda 1 yıldan fazla müdür yetkili öğretmenlik yaptım. Ek1 ile müdürlüğe müracaat edebilir miyim.

Hayır. Sınava girip barajı geçmeniz durumunda llk defa müdürlüğe veya müdür yardımcılığına müracaatta bulunabilirsiniz.

41. Sözlü sınavda baraj var mıdır?

Sözlü sınav
MADDE 21 - (1) Yazılı sınavı sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan yönetici sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılır.
(2) Müdür ve müdür yardımcılığı için yapılacak sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar, 20 nci maddede belirtilen sözlü sınav konuları ve ağırlıkları dikkate alınarak Ek-2'de yer alan form üzerinden sözlü sınav komisyonunca 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

42. Hazıran ayında İl Dışı olarak gittiğimiz yerde mülakata başvurup tercih yapmazsak ya da tercih yapıp yerleşemez isek sınav puanımız yanar mı.

Hayır Yanmaz Tercihte bulunabilirsiniz

43. Eş durumundan idareciliği bırakıp tayin istedim. Gittiğim yerde bir yıl bekleme şartı var mıdır?.

Yönetmeliği 34. maddesinin 2.fıkrasında belirtilen mazeret durumlarına göre ilişik kesildiği için bir yıl bekleme şartı yok.
(2) Yöneticilik görevlerinden, aile birliği, can güvenliği, sağlık durumu mazeretlerine (Değişik 09/02/2019 ) veya alan değişikliğine bağlı yer değiştirenler, üst yöneticilik görevine görevlendirilenler ve 33 üncü maddenin dördüncü ve beşinci fıkraları ile 36 ncı maddenin ikinci fıkrasına göre öğretmenliğe atananlar hariç olmak üzere, dört yıllık görev süreleri dolmadan herhangi bir nedenle istekleri üzerine ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten itibaren yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla aradan bir yıl geçmeden yönetici olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunamaz.

44. Alan değişikliği ile idarecilikten ayrıldım. tekrar yönetici mülakatlarına girebilmek için bir yıl bekleme şartı var mıdır?.

45. Branşı İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar olan öğretmenler hangi okulları tercih edebilir?.

Bu tür branşı olan öğretmenler ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve Liseleri tercih edebilirler fakat her birinin ayrı ayrı okullarda önceliği vardır.
misal Din Kültürü öğretmeni imam hatip ortaokulu tercih ettiği zaman puanı ne olursa olsun diğer branşlara bakmaz ve müdür yardımlığı kadrosu 1 ise din kültürünün, birden fazla kadrosu varsa en az birini Din Kültürü branşından yerleştirir. bu konuları önceki sorularımızda açıklamıştık.

46. 4 Yıllık görev sürem doldu. ek1 ile yeniden görevlendirme isteğinde tercihlerime yerleşemezsem sınavla ilk defa atamaya başvurabilir miyim?.

4 yıllık görev süresi dolup ister il içi il dışı yer değiştirerek yöneticiliği bıraksanız, ister ek1 ile tercihte bulunup tercihlerine yerleşmemiz olsanız, isterse hiç tercihte bulunmamış olsanız sınavla atamaya başvurmak için bir yıl bekleme şartı yoktur. yönetmeliğin 34 maddesinin 2. fıkrasında "4 yılık görev süresi dolmadan...." diye devam eden cümle buna açıklık getirmektedir.
bir yıl bekleme şartı 4 yıllık görev süresi dolmadan 34. madde 2 . fıkrada belirtilen mazeretler dışında isteğe bağlı olarak yöneticiliği bırakanlar içindir.

47. Yöneticilik görevinden ayrılanların öğretmenliğe hangi okullarda döneceği durumu.

Yöneticilik görevinden ayrılma
MADDE 34 - (1) Yöneticilik görevlerinden istekleri üzerine ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna, ilçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması halinde ise il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.

48. İlk defa yönetici başvurusunda öğretmen olarak çalıştığımız kendi okulumuzu tercihlerde yazarsak ek puan var mı?

Müdür yardımcısı olarak ek puan yok. sadece öncelikli branşlar var. önceki sorularda bunları belirttik
Müdürlük için ise kendi okuluna  ek puan yok ama branşına +5 puan var.Örneğin İlkokulu tercih eden sınıf öğretmenine +5 puan vb.gibi. bu durumu 35. sorumuz hangi branşlar ek puan alır sorumuzda belirttik

49. A ilinde sınava giren ögretmen Haziran ayında il dısı tayinle B iline gitti. Mülakata nerde girer?

B ilinde girer. Cünkü kadronuz nerde ise valilik onayınız orada olacagı için gitttiginiz ilde girersiniz.

50. Gecmiş yıllarda bir yıldan fazla görevlendirme müdür yardımcılığı yaptım. Müdüŕlüğe başvuru yapabilir miyim?

Yönetmeliğın başvuru şartlarındaki "yöneticilik yapmış olmak "idarecileri kadrolu veya 4 yıllığına görevlendirme usullerine göre yöneticilik olduğundan görevlendirme çalışılan sürelerle müdürlüğe veya yine müdür yardımcılığına başvuru yapılmaz.

51. Yöneticiler il dışı tayin isteyebilir mi. Isterlerse gittikleri ile hangi ünvanla giderler?

Yöneticiler yönetici olarak il dışı tayin isteyemezler. Yönetmelik buna izin vermiyor. Fakat yöneticiler il dışı tayin isteyip tayinleri gerçekleştiğinde öğretmen olarak giderler.

52.  Mülakatlar yaz tatiline denk gelmesi durumunda istediğimiz ilde mülakata girebiliyor muyuz?

Mülakatlar bulunduğunuz ilin komisyonlarından oluşacağı için kadronuzun bulunduğu ilde gireriniz.

53.Vekaleten geçirilen süreler hangi kadroya dahil ediliyor.

öğretmenken müdür yardımcılığına vekalet edilmişse süreler öğretmenliğe,
Müdür Yardımcı iken okul müdürlüğüne vekalet ise müdür yardımcılığına,
öğretmenken okul müdürlüğüne vekalet etmişse öğretmenlikten geçen sürelere dahil edilir.

54. Askerlikte geçen süreler dahil edilir mi?

Asker öğretmen süreleri öğretmenliğe dahil edilir. yedek subay ve kısa dönem askerlik dahil edilmez.

55. Doğum sonrasında alınan aylıksız izinler sürelere dahil mi.?

Doğum sonrası alınan aylıksız izinler öğretmenlikte geçen sürelere dahil edilmez.

55.Görevlendirme punı eşitliği halinde nasıl görevlendirme olacak?

(3) Adayların puanlarının eşitliği halinde, sırasıyla yazılı sınav puanı, Ek-2'de yer alan forma göre sözlü sınav puanı, yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet puanı fazla olan adayın görevlendirmesi yapılır. Eşitliğin devamı hâlinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenir.

56. 2020 ekys ile Müdür Yardımcısı oldum Sınava girebilir miyim?

Sınav başvuru kılavuzunda bir yıl müdür yardımcılığı yapmış olmak şartı bulunmaktadır. sınava girseniz de Haziran veya Temmuz ayında yapılacak mülakatlara katılmazsınız. Yani sınav puanınızı bu yıl kullanamazsınız

57. Müdür Yardımcısı İken  sınava girip başka  okul tercih olur mu?
hayır olmaz. 2019 sınavında da olmadı.
Sadece 4 yılınız dolup ek 1 ile yerléşemezseniz sınav puani ile ilk atamaya başvuru yapabilirsiniz

58. Müdür iken sınava girip başka okul tercih olur mu?
Hayır olmaz. 2020 sınavında da olmadı
Sadece 4 yılı bitip ek 1 ile yerleşemezseniz sınavlı atamaya başvurursunuz

59,2020 EKYS  ye girenler 2021  ekys ye girmeden mülakata girebilir mi?

evet eski puan 3 yıl geçerli girebbilir

60. 2021 ekys ye girsem eski puanım yanar mı?

hayır yanmaz. hangisi yüksekse o sınav puanını  kullanırsınız.

61. Ilk defa bu yıl müdür yardımcılığına başlayanlar müdürlük mulakatına girebilir mi?

Ilk defa bu yıl müdur yardımcısı olanlar bilindigi üzere Ekim ayinda göreve başladı. Sınav başvuru son günü olan 11.02.2021 tarihi itibariyle bir yıllık müdür yardımcılıgı süresı dolmadıgı icin süre şartı tutmuyor. Dolayısıla müdürlük sartlarını taşimadığı için sınava giremez. Girse bile mülakat Temmuz Agustos ayında yapilirsa süresi yetmez

62. Gecen yıl sinava ve mülakata girmedim. Mülakat puanimla birlikte görevlendirme puanımı 2021 yılında kullanabilir miyim?

MADDE 25 – (1) Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %80'i ile sözlü sınav puanının %20'si dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir.

Bu durumda eski müdür ve müdür yardımcısı mülakat puanları
Yazilı sınav başvuru tarihi ilk günü geçerliliği sona erecektir.

63. Daha once bir yıldan fazla idareciliği olanın 2021 Ekys ile mudur yardımcısı olmuş biri müdürlük sınavina girebilir mi?

Bir yıldan fazla yöneticilik süresi oldugu için sınava girep mulakata da girebilir

64. Sınav başvurubekranında müdür veya müdür yardımcılıği tercihi var mı?

Hayır yok. Her iki kadro için tek müracat olacak. Mülakattan sonra hangi kadro içinse o zaman kadro tercihi belirtilecek

65. Mevcut idarecilerde başvuru ekranindaki mebde ogretnen kutucugunu işaretleyecek mi?

Evet herkes işaretkeyecek

66. Mevcut idsreci olan biri Haziran ayinda il dısı veya il içi istege bağlı yer değistirirse Temmuzda mülakata girebilir mi?

Hayır. Bir yıl beklemesi gerekir

NOT: 2020 EKYS Kılavuz ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine göre hazırlandı

Abdullah BOZOK

Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz..

İmzamız Karakterimizdir...
www.webdeogren.com
www.webdeogren.com/forum

CMKA

2019 ekys sınavına girip 68 puan alıp müdür yardımcısı olarak atandım bu yıl veya gelecek yıl aynı puanı (2019 ekys sınav puanını)
Müdürlük ilk atama da kullanabilir miyim yönetmelikte 3 yıl geçerli yazıyor tek kullanımda puan biter demiyor sizce durum nedir

CMKA

2019 ekys sınavına girip 68 puan alıp müdür yardımcısı olarak atandım bu yıl veya gelecek yıl aynı puanı (2019 ekys sınav puanını)
Müdürlük ilk atama da kullanabilir miyim yönetmelikte 3 yıl geçerli yazıyor tek kullanımda puan biter demiyor sizce durum nedir

abdullahbozok

Alıntı yapılan: CMKA - 10 Nisan 2020, 23:54:54 2019 ekys sınavına girip 68 puan alıp müdür yardımcısı olarak atandım bu yıl veya gelecek yıl aynı puanı (2019 ekys sınav puanını)

Kullanamazsıniz. Yonetmelikte gecen ibare kullanmamış olanlar veya tercih yapip tercihine yerleşemeyenler içindir. Bu güne kadar bir sınavla iki kere idarecı olarak atanan olmamıştir

İmzamız Karakterimizdir...
www.webdeogren.com
www.webdeogren.com/forum

O.B.O

Alıntı yapılan: abdullahbozok - 11 Nisan 2020, 16:31:15 Kullanamazsıniz. Yonetmelikte gecen ibare kullanmamış olanlar veya tercih yapip tercihine yerleşemeyenler içindir. Bu güne kadar bir sınavla iki kere idarecı olarak atanan olmamıştir
Yönetmelikte yapılamaz diye bir madde yok yada sınav puanının tek sefer kullanılabileceğini söyleyen bir madde de yok 3 yıl geçerlidir diyor bence ilgili şartları sağladıktan sonra puanı müdürlük içinde kullanılabilir sonuç olarak 3 yıl geçerli.Geçmis dönemlerden örnek göstermişsiniz ancak o dönemlerdeki sınavlar yönetmeliğe göre kaç yıl geçerliydi ondan bahsetmemişsiniz sayın hocam.

Burak KOÇ

Merhaba ben 2019 EKYS ile Ekim ayında müdür olarak atandım. 2020 Ağustos ayında da il dışı atamasıyla farklı bir ile geçtiğim için müdürlükten istifa etmek zorunda kaldım. 2021´de 1 yıl dolmadığı için müdürlüğe başvuramıyorum. Peki 2021´de müdür yardımcılığına başvurabilir miyim, yoksa onun için de bir yılın dolmasını mı beklemem gerekiyor ?

Burak KOÇ

Merhaba ben 2019 EKYS ile Ekim ayında müdür olarak atandım. 2020 Ağustos ayında da il dışı atamasıyla farklı bir ile geçtiğim için müdürlükten istifa etmek zorunda kaldım. 2021´de 1 yıl dolmadığı için müdürlüğe başvuramıyorum. Peki 2021´de müdür yardımcılığına başvurabilir miyim, yoksa onun için de bir yılın dolmasını mı beklemem gerekiyor ?

ode1299

19. Ek 1 ile müdür yardımcılığına başvurup görev sürem 4 yıl daha uzatıldı. Sınavla ilk defa müdür yardımcılığına başvurabilir miyim?

Aynı atama döneminde aynı ünvanla veya farklı ünvanla hem ek1 ile yöneticiliğe devam edip  hem de sınavla ilk defa görevlendirilmeye başvuru yapılamayacaktır.

Bu açıklamaya ilişkin olarak soruyorum. Yönetmeliğin 32. maddesindeki durumla ilişkili bu durumu kendimden örnek vererek sormak istiyorum.

4 yılını doldurmuş bir müdür başyardımcısıyım. 2021 EKYS sınavına da girdim. Yeniden görevlendirmeyle kendi görevime ikinci bir 4 yıl daha görevlendirilsem sınav puanıyla müdürlüğe ilk kez görevlendirilmeye başvuramaz mıyım? Kendi görevime devam etmek için başvurmazsam daha sonra ilk kez müdürlük için başvuru yapacağım zaman da başvuru yapılabilecek herhangi bir münhal kadro bulunmazsa bu uygulama çok yanlış olmaz mı?

Yönetmelikte bu durum aynı unvanlar için yazılmış gibi duruyor.
(9) Yöneticiliğe yeniden görevlendirme kapsamında başvuruda bulunanlardan görevlendirmeye hak kazananlar, ilk defa yönetici görevlendirme kapsamında başvuruda bulunamaz.

Benzer Başlıklar (5)

YASAL UYARI

Sitemizde yayınlanan içeriklerin büyük bir kısmı sitemize ait yada içerik sahiplerinin izinleri alınmış veya kaynak gösterilerek yayınlan içeriklerdir. Telif Hakları Yasasına uymadığını düşündüğünüz içerikleri bildirmeniz halinde incelenip 7 gün içinde silinecektir. Sitemizin içeriklerinin de izinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

2012 @ Tüm Hakları Saklıdır.