Reklam Alanı - 1

Ortaokul Sene Sonu İş ve İşlemleri Soru ve Cevapları

Başlatan Admin, 10 Haziran 2020, 22:01:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Admin

Ortaokul Sene Sonu İş ve İşlemleri Sorularınıza bu başlıktan cevap vereceğiz.

Soru 1: Ortaokulda öğrenciler bir üst sınıfa nasıl geçer?

Cevap: Ortaokul öğrencilerinden birinci dönem puanı bulunan tüm öğrenciler e-Okul Yönetimi Bilgi Sistemi üzerinden bir üst sınıfa geçişleri gerçekleşmiştir. ( Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 09.06.2020 tarih ve 10230228/299/7646231 sayılı yazısı)

Soru 2: Ortaokul öğrencilerinden birinci dönem puanı bulunmayan öğrencilerin sınıf geçme durumu nasıl olur?

Cevap 2: Ortaokul öğrencilerinden birinci dönem puanı bulunmayan öğrencilerden öncelikle sürekli devamsız olan öğrenci için ''Sürekli Devamsız '' işaretlenerek açıklama kısmına Sürekli devamsız olduğu belirttirilerek kayıt işlemi yapılır. ( Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 09.06.2020 tarih ve 10230228/299/7646231 sayılı yazısı)

Soru 3: Ortaokul öğrencilerinden birinci dönem puanı bulunmayan ve sürekli devamsızlığı olmayan öğrencilerin sınıf geçme durumu nasıl olur?

Cevap 3: Birinci dönem notu olmayan ve sürekli devamsız olmayan öğrencinin veli isteğine bakılarak sınıf tekrarı yaptırılabilir. Veliden yazılı izni alınarak ''Veli isteği ile sınıf tekrarına kaldı'' işaretlenip açıklama kısmına veli isteğiyle sınıf tekrarı yapıldı yazılarak kayıt yapılır. ( Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 09.06.2020 tarih ve 10230228/299/7646231 sayılı yazısı)

Soru 4: Birinci dönem notu bulunmayan ve sürekli devamsız olan öğrencinin veli istememesi halinde sınıf tekrarı yapılır mı?

Cevap 4: Birinci dönem notu olmayan ve sürekli devamsız olan öğrenci sistem tarafından otomatik olarak sınıf tekrarı yapacağından veli isteği göz önünde bulundurulmaz. ( Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 09.06.2020 tarih ve 10230228/299/7646231 sayılı yazısı)

Soru 5: Hafızlık eğitimi alan öğrencilerin sınıf geçme durumu nasıl olur?

Cevap 5: Hafızlık eğitimine devam eden öğrencilerin bir üst sınıfa geçişleri sistem tarafından otomatik olarak gerçekleşir. Ancak velinin yazılı talebi bulunması halinde sınıf tekrarı yaptırılabilir. ( Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 09.06.2020 tarih ve 10230228/299/7646231 sayılı yazısı)

Soru 6: Okullar karne düzenleyecekler mi?

Cevap 6: 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edildiğinden 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için tekrar karne düzenlenmeyecektir.

Soru 7: Onur Belgesi Takdir Teşekkür ,Üstün Başarı belgeleri verilecek mi?

Cevap 7: 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı tüm öğrenciler için yılsonu başarı puanı olarak kabul edildiğinden 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için karne, teşekkür ve takdir belgeleri elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açılacaktır.

Soru 8: Uyum sınıfında bulunan öğrencilerin durumu nedir?

Cevap 8: Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün 20.05.2020 tarih ve 7057571 sayılı Makam onayı ve 21.05.2020 tarih ve 7087712 sayılı yazısı gereği, Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel ilköğretim kurumlarında 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak şartıyla yabancı uyum sınıflarında öğrenim gören yabancı öğrencilerden 3,4,5,6,7 ve 8. sınıflarda bulunanlardan sürekli devamsız olanlar ile veli isteğiyle sınıf tekrarına bırakılacaklar dışındaki öğrencilerin ders notu girişlerine bakılmaksızın bir üst sınıfa denk sayılmak suretiyle, bir üst sınıfa geçiş işlemleri e-Okul sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacaktır.

Soru 9: Birinci dönem zayıfı olan öğrenciler için şök işlemi yapılacak mı?

Cevap 9: Birinci dönem yıl sonu başarı puanı oluşan öğrenciler sistem tarafından otomatik bir üst sınıfa geçtikleri için Şök yapılmayacaktır.

Not 1: Yönetmeliğin 27 nci maddesinin beşinci fıkrası kapsamında 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu gereğince okula devamları sağlananlar ile yurt dışında bulunan, sağlık durumu ya da tutuklu olması nedenleriyle birinci dönem puanı bulunmayan ikinci dönem okula devam eden öğrencilerde bir üst sınıfa geçmeleri sağlanmıştır.Ancak bu öğrencilere velinin yazılı talebi bulunması halinde sınıf tekrarı yaptırılabilir.

Not 2: ''Sürekli Devamsız'' ve ''Veli İsteği'' dışında kalan öğrenciler ile ilgili kesinlikle belirleme işlemi yapılmayacak olup bu öğrenciler sitem tarafından otomatik olarak bir üst sınıfa geçmeleri sağlanacaktır.

Zaferali

Alıntı yapılan: Admin - 10 Haziran 2020, 22:01:07 Ortaokul Sene Sonu İş ve İşlemleri Sorularınıza bu başlıktan cevap vereceğiz.

Soru 1: Ortaokulda öğrenciler bir üst sınıfa nasıl geçer?

Cevap: Ortaokul öğrencilerinden birinci dönem puanı bulunan tüm öğrenciler e-Okul Yönetimi Bilgi Sistemi üzerinden bir üst sınıfa geçişleri gerçekleşmiştir.

Soru 2: Ortaokul öğrencilerinden birinci dönem puanı bulunmayan öğrencilerin sınıf geçme durumu nasıl olur?

Cevap 2: Ortaokul öğrencilerinden birinci dönem puanı bulunmayan öğrencilerden öncelikle sürekli devamsız olan öğrenci için ''Sürekli Devamsız '' işaretlenerek açıklama kısmına Sürekli devamsız olduğu belirttirilerek kayıt işlemi yapılır.

Soru 3: Ortaokul öğrencilerinden birinci dönem puanı bulunmayan ve sürekli devamsızlığı olmayan öğrencilerin sınıf geçme durumu nasıl olur?

Cevap 3: Birinci dönem notu olmayan ve sürekli devamsız olmayan öğrencinin veli isteğine bakılarak sınıf tekrarı yaptırılabilir. Veliden yazılı izni alınarak ''Veli isteği ile sınıf tekrarına kaldı'' işaretlenip açıklama kısmına veli isteğiyle sınıf tekrarı yapıldı yazılarak kayıt yapılır.
Soru:4 Sürekli devamsız uyum sınıfı öğrencileri için de aynı prosedür uygulanacak mı?

Hanefi32

11 Haziran 2020, 06:49:45 #2 Son düzenlenme: 11 Haziran 2020, 06:52:08 Hanefi32
Alıntı yapılan: Zaferali - 10 Haziran 2020, 23:19:26 Soru:4 Sürekli devamsız uyum sınıfı öğrencileri için de aynı prosedür uygulanacak mı?

8. Soruya göre işlem yapılır.

KÜÇÜK AĞA

Hocam yılın sorusunu sorayım ben.2.Dönem göreve başladım.5. sınıf orta ağır zihinsel özel alt sınıfta sürekli devamsız olan öğrencinin 1. dönem devamsızlıkları girilmemiş.Notlarıda girilmemiş.E-Okul da Sürekli devamsız -veli isteği bölümüne girince "Seçilen Şubede 1.Dönem Puan Girişi Bulunmayan Öğrenci Yoktur!" ibaresi çıkıyor.1. döneme devamsızlık giremiyorum.Notta giremiyorum.Sistem direk çocuğu direk geçiriyor.Ne yapmam gerekiyor özel alt sınıftaki öğrenci sınıfta bırakılamıyor mu?

Hanefi32

Alıntı yapılan: KÜÇÜK AĞA - 11 Haziran 2020, 09:39:28 Hocam yılın sorusunu sorayım ben.2.Dönem göreve başladım.5. sınıf orta ağır zihinsel özel alt sınıfta sürekli devamsız olan öğrencinin 1. dönem devamsızlıkları girilmemiş.Notlarıda girilmemiş.E-Okul da Sürekli devamsız -veli isteği bölümüne girince "Seçilen Şubede 1.Dönem Puan Girişi Bulunmayan Öğrenci Yoktur!" ibaresi çıkıyor.1. döneme devamsızlık giremiyorum.Notta giremiyorum.Sistem direk çocuğu direk geçiriyor.Ne yapmam gerekiyor özel alt sınıftaki öğrenci sınıfta bırakılamıyor mu?

Hocam sistem geçirmişse sizin yapmanız gereken birşey yok.

mehmet3207

2.Dönem Mart ayında Nakil aldığımız öğrencinin 1.Dönem Puanı yok ve Devamsız...Bununla ilgili ne yapmamız gerekiyor arkadaşlar?

Hanefi32

Alıntı yapılan: mehmet3207 - 21 Haziran 2020, 09:03:20 2.Dönem Mart ayında Nakil aldığımız öğrencinin 1.Dönem Puanı yok ve Devamsız...Bununla ilgili ne yapmamız gerekiyor arkadaşlar?
Hocam öğrenci sürekli devamsız ise bırakılabilirsiniz yok sürekli devamsız değil ise veli dilekçesi ile bırakılabilirsiniz. Bunların dışında hiçbir işlem yapamazsınız. Bu öğrenci için hiçbir işlem yapmazsanız sistem otomatik bir üst sınıfa geçirir.

YASAL UYARI

Sitemizde yayınlanan içeriklerin büyük bir kısmı sitemize ait yada içerik sahiplerinin izinleri alınmış veya kaynak gösterilerek yayınlan içeriklerdir. Telif Hakları Yasasına uymadığını düşündüğünüz içerikleri bildirmeniz halinde incelenip 7 gün içinde silinecektir. Sitemizin içeriklerinin de izinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

2012 @ Tüm Hakları Saklıdır.